Dolarda Kafa Karıştıran Hareketler

Dolar, son dönemlerde üzerine en çok konuşulan, en çok kafa yorulan para birimi olarak öne çıkmakta.
14 Eylül 2015 Pazartesi 12:15


Dolar, son dönemlerde üzerine en çok konuşulan, en çok kafa yorulan para birimi olarak öne çıkmakta. Fed'in Perşembe günü açıklaması planlanan gösterge faizi oranlarında artışa gitmeyeceğine dair spekülasyonların artması ile birlikte Dolar iki haftanın ne düşük seviyesine indi.

Önemli para birimlerinin pek çoğu, ABD'deki üretici fiyatlarında değişme olmamasının ardından Dolar'a karşı artıya geçmiş vaziyette. ABD'nin 16 Eylül'de açıklayacağı enflasyon rakamlarının ağustos ayında düşüş göstermesi beklenmesi de bazı ekonomistler tarafından Dolar'ın sadece soluklanabiliyor olduğunun göstergesi olarak kabul ediliyor. Okyanusun öteki tarafında ise Yen, teşvik beklentileri ile güçlenmeye devam etmekte.
Dolar, gün içinde Euro'ya karşı 1.1342 dolardan işlem görse de, bir ara 1.1359 ile 27 Ağustos'tan bu yana en düşük noktaya vurdu.

Türkiye'de ise durum daha farklı. Dolar haftaya, cuma günkü kapanış fiyatlarından girerken gün içinde yüzde 0,65 artışla 3,065 ile rekorunu zorlamaya devam ediyor. Bu artış, Euro'daki artışın da üzerine olmasıyla dikkat çekiyor. Bu durum ülkemizde hala daha Fed kararına dair bir kararsızlık ve kırılganlık olduğunu gösteriyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler