Döviz alım-satım işlemlerinde vergi oranı 5 katına çıktı

Döviz alım-satım işlemlerine getirilen vergi artışı ile artık 100 dolar alan bir kişi, 1 dolar vergi ödeyecek.
30 Mayıs 2020 Cumartesi

Resmi Gazete'de duyurulan Cumhurbaşkanı kararlarında ilginç bir vergi artışı detayı dikkat çekti. Son dönemlerde kurların dalgalı olması, dolar ve altına yatırımların artması, ülke genelinde büyük bir dikkat çekmişti. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre, döviz alım-satım işlemlerinde uygulanan BSMV (Banka Sigorta ve Muamele Vergisi) binde 2 oranından, yüzde 1 oranına yükseltildi. Yapılan bu vergi artışı nedeniyle döviz alım-satım işlemlerinde uygulanan BSMV vergisi 5 kat artmış oldu.

Yayınlanan bu karar aynı zamanda finansman bonosundan alınan vergi oranını da etkiledi. Finansman bonusunda alınan vergi civarındayken, yeni düzenleme ile birlikte seviyesine yükseltildi. Böylelikle mevduatların vergisi ile aynı seviyeye geldi. Finansman bonosunun vergi oranının arttırılması sadece bireysel yatırımcıları etkiledi. Kurumsal yatırımcıların finansman bonusu yatırımlarında herhangi bir vergi düzenlemesi yapılmadı ve yüzde 0 vergi ile oranını korudu.

Yapılan düzenlemelerin salgının ekonomi üzerindeki etkilerinin azaltılması konusunda ve kaynak sağlama adına yapılan düzenlemeler olduğu belirtilirken, ekonomistler, bu düzenlemelerin sadece geçici faydalarının olduğunu dile getirdi.

Döviz kurlarına getirilen bu ek vergi sayesinde artık 100 dolar satın alan bireysel yatırımcı, 1 dolarlık vergi ödemek zorunda kalacak. 1000 dolar satın alan bireysel yatırımcının ise ödemesi gereken vergi tutarı 10 dolar olarak belirlendi. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler