Dünya Bankası'ndan FED'e Uyarı

Dünya Bankası'nın baş ekonomisti Amerikan Merkez Bankası'nı,
10 Eylül 2015 Perşembe 06:30


Dünya Bankası'nın baş ekonomisti Amerikan Merkez Bankası'nı, Eylül ayındaki toplantısında faizleri arttırmaya karar vermeleri halinde gelişmekte olan piyasalardaki ateşi daha da körükleyeceği hakkında uyardı. 


Çin'deki büyümenin belirsizliğinden kaynaklı olarak küresel ekonomide meydana gelen dalgalanmanın, gelecek hafta Fed'in faiz arttırma kararı vereceği anlamına geldiğini söyleyen Kaushik Basu, 2006'dan bu yana ilk defa faizleri yükseltecek olan Fed'in yapacağı bu arttırımın olumsuz sonuçlar doğurabileceğini işaret etti.
Daha önce IMF'den de lider ekonomilerin faiz arttırımlarına karşı bir açıklama gelmişti. Birleşik Devletler'in yapacağı herhangi bir faiz arttırımı bu durumda Bretton Woods'lu her iki ekonomi bekçisinin de uyarılarına karşı olarak yapılmış olacak. Özellikle de Çin'in devalüasyon hamlesinden sonra böyle bir hareketin gelişmekte olan piyasalara etkilerinden çekinen uzmanlar bu nedenle Fed'i uyarıyorlar.


Geçtiğimiz aylarda elde edilen veriler de, özellikle Çin ve büyüyen piyasalar söz konusu olduğunda çok da parlak değildi, toplam ticaret hacimlerinde geçen yılın aynı dönemine göre düşüşler göze çarpmaktaydı. Bu haldeyken yapılacak faiz artışının ürkek yatırımcıları piyasadan çıkmaya yönlendireceği konuşuluyor. Basu'nun da belirttiği üzere gelişen ekonomilerde Çin'in zarar görmesi senaryolarına karşı büyüyen ekonomilerde bir tereddüt hali söz konusu ve bu durum küresel olarak ekonomide bir yavaşlamaya sebep olmuş vaziyette. Öyle ki Dünya Bankası'nın yüzde 2.8 seviyesine kadar çektiği yıllık büyüme tahmini rakamı bile tehdit altında görünüyor.

Diğer Haberler