Dünya Bankası Türkiye'ye 100 milyon dolar kredi verecek!

Dünya Bankası, Türkiye'nin koronavirüs pandemisi kredi isteğini onayladı.
27 Nisan 2020 Pazartesi 09:32


Dünya Bankası koronavirüs pandemisi nedeniyle 14 milyar dolar tutuarında küresel Hızlandırılmış Fon oluşturdu. Türkiye bu önemli fondan yaralanabilecek. Türkiye için 24 Nisan'da onaylanan kredinin miktarı 100 milyon dolar olarak açıklandı. Acil COVID-19 Sağlık Projesi kapsamında, Dünya bankası, Türkiye'ye 100 milyon dolar kredi desteği sağlayacak.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame kredi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu finansman Türkiye’nin etki azaltma ve hastalık yönetimi olanaklarını güçlendirerek COVID-19 pandemisinin potansiyel olarak yüksek sağlık ve insan maliyetlerinden kaçınma kapasitesini güçlendirecektir. Bu proje ile desteklenen önlemlerle insanların hayatlarını kurtarılmasına katkıda bulunacağımızı umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kredi sadece koronavirüs ile mücadele kapsamında kullanılacak

Türkiye, gelen 100 milyonluk krediyi iki alanda kullanacak. 98 milyon doları krediyi, acil koronavirüs müdahalesi için kullanacak. Sağlık sisteminin acil olarak ihtiyaç duyduğu sağlık ekipmanları alınacak, güçlendirilecek. Geriye kalan 2 milyon ise proje yönetimi, izleme ve değerlendirme, insan ve idari kaynaklarda kullanılacak.
Projenin Görev Ekibi Lideri Ahmet Levent Yener proje ile ilgili olarak şunları belirtti: “Hastalığın özelliği dikkate alındığında, nüfusun büyük kısmı bu projeden faydalanacaktır. Faydalanıcı sayısının yaklaşık 20 milyon kişi olması beklenmektedir. Bunlar arasında COVID-19 ile enfekte olmuş kişiler, özellikle yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere risk altındaki nüfus grupları, göçmen aileler ve Türkiye’de salgına karşı müdahale çalışmalarında görev alan tıbbi ve acil yardım personeli, tıp ve test kurumları ile halk sağlığı kuruluşları yer alacaktır”.

Proje bir Yatırım Projesi Finansmanı (IPF) yoluyla finanse edilmektedir ve kredi 5 yılı geri ödemesiz dönem olmak üzere 10,5 yıllık bir vadeye sahiptir.


Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler