​Dünya Lideri Kripto Borsası Binance Ceza Aldı

Dünyanın en fazla işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance, Türkiye'de ihlaller nedeniyle para cezası alan ilk kripto para borsası oldu.
25 Aralık 2021 Cumartesi

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kripto para borsası Binance’a 8 milyon lira para cezası uyguladı. Bu ceza, ülkemizde hizmet gören kripto borsaları arasında bir ilk. 1 Mayıs’ta yürürlüğe giren yönetmelik uyarınca “kripto hizmet sağlayıcıları” MASAK denetimine tabi tutulmuştu.

MASAK’ın Cezası Üst Limitten

MASAK, yükümlülük denetiminde tespit edilen ihlallerden dolayı Binance kripto para borsasına bu cezayı uyguladı. Aynı zamanda bu ceza uygulaması kripto para platformlarına uygulanan “ilk cezayi müyidde” olarak adlandırılacak.

Binance Neden Ceza Aldı?

Edinilen bilgiye göre, “Müşterilerin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, bilgi ve belge verme, devamlı bilgi sağlama ile muhafaza ve ibraz” sorumluluğu ihlal edildiği için 8 milyon liralık ceza Binance platformuna kesilmiş oldu.
 
Daha önce paylaşmış olduğumuz haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kripto para yasasının hazır olduğunu ve meclise gönderileceğini paylaştığını belirtmiştik.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler