Dünyanın Gözü Halkbankın Üzerinde

Financial Times gazetesince konuşan K. Irak Yönetimi sözcüsü, bu hafta başında 1 milyon varili aşkın petrol sattıklarını, bundan elde ettikleri 106 milyon dolarlık geliri Türk Bankasına...
29 Haziran 2014 Pazar 14:37


Irak’ta şiddetli çatışmalar sürerken, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin, Türkiye’nin Ceyhan limanı üzerinden petrol ihraç etmesi de dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor.
Konuyla ilgili son açıklama Financial Times gazetesinde yer aldı. Gazeteye konuşan K. Irak Yönetimi sözcüsü, bu hafta başında 1 milyon varili aşkın petrol sattıklarını, bundan elde ettikleri 106 milyon dolarlık geliri bir Türk bankasına (Halkbank) yatırdıklarını söyledi.  İngiliz gazetesi, Kerkük ile Ceyhan arasındaki petrol boru hattının, mart ayında isyancılarca bombalanmasından sonra devre dışı kaldığını hatırlatarak, şimdi de petrol ihracı için yeni bir rotanın bulunduğunu belirtti, Kerkük - Erbil bölgesi ile Ceyhan arasında döşenen yeni boru hattına atıfta bulundu. 

Financial Times gazetesi “Toplam olarak bölgesel hükümet, mevcut düzeyleri bir kat artarak petrol ihracını Temmuz ayında günde 200-250 bin, yıl sonuna kadar ise günde 400 bin varile çıkartmayı planlıyor” şeklinde bir ifade kullandı. Ayrıca “Bölgesel Hükümeti’nin bir sözcüsü, bu hafta başında 1 milyon petrol varilin biraz üstünde bir kargo sattığını ve elde edilen 106 milyon dolarlık geliri bir Türk bankasına yatırdığını söyledi” şeklinde bir habere yer verdi. Bu haberle birlikte gözler yine Halkbank’a çevrildi.  

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler