E-Ticaret İle Gelen Büyüme

Son yıllarda hızla artan e-ticaret hacmi genişliyor.
07 Temmuz 2015 Salı 12:09


Türkiye son yıllarda hızla büyüme kaydettiği e-ticaret pazarı ile cari açığı kapatmaya gidiyor. E-ticarette yıllık hacmin 12 milyar dolara yaklaştığı görülüyor ve 2018 yılında bu rakamın 20 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

Bu yükselişin altında yatan en büyük neden ise Türk üretimi gıda, giyim ve aksesuarlara yurtdışından gelen büyük talep gösteriliyor. Türkiye’de yapılan toplam ticaret hacminin % 1.6’sını oluşturan e-ticaret, ülke ekonomisinin yavaş büyüdüğü bu dönemlerde e-ticaret göstermiş olduğu ivme ile hacminin perakende harcamalar içerisinde sahip olduğu bu oranı artıracağa benziyor.
Cari açığın kapatılması için gereken önemli faktörlerden biri dışarıdan sermaye girişi olarak biliniyor. Bu noktada e-ticaret sektörüne önemli bir görev düşüyor ve dış sermaye girişini artırarak cari açık ramaklarının daha da azalması bekleniyor.

Türk e-ticaret siteleri yurtdışına ürün ve hizmet satışı gerçekleştirdiği sürece, ihraç ettikleri ürünlerden elde edilen gelirin ülkemizin yurtdışına ithal ettiği mal ve hizmetlere yaptığı ödemelere yaklaşması durumunda cari açık makasının kapanması sağlanacak.
Avrupa’da e-ticaret hacmi 153 milyar Euro düzeyinde. Amerika’da ise 275 milyar dolar seviyesinde. Türkiye ise dünya e-ticaret sektöründe pazar payının % 5’ine sahip.

Diğer Haberler