EFT işlemlerinde saat sınırı kalkıyor! Artık 7/24 EFT yapılabilecek

TCMB tarafından yapılan açıklamada, yeni dönem hazırlıkları içerisinde EFT saat sınırlamasının kalkacağı duyuruldu. Bu özellik öncelikle 11 pilot bankada uygulanacak.
13 Kasım 2020 Cuma

TCMB tarafından yapılan açıklamada, yeni dönem hazırlıkları içerisinde EFT saat sınırlamasının kalkacağı duyuruldu. Bu özellik öncelikle 11 pilot bankada uygulanacak. "FAST" (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak adlandırılan bu uygulama EFT saatleri için geçerli olan 17.00 saat sınırının kalkmasına olanak sağlayacak. Uygulama sayesinde 7/24, saat veya gün fark etmeksizin para transferi yapmak mümkün olacak.

Uygulama için yaklaşık 40 günlük bir süre söz konusuyken, 18 Aralık 2020 itibariyle uygulama başlatılacak. 11 pilot bankada uygulanacak bu sistem için henüz banka bilgisi yer almazken, pilot uygulamanın ardından tüm tüketicilerin kullanabileceği formata çevrilecek. Böylelikle para transferleri konusunda havale/EFT ayrımı tamamen ortadan kalkmış olacak. FAST uygulaması ile birlikte artık IBAN numarasına da gerek kalmayacak. Telefon numarası, kimlik numarası ve e-posta adresi gibi bilgiler ışığında son derece kolay bir şekilde para transferi işlemleri gerçekleştirilebilecek.

İlk etapta uygulanması beklenen pilot uygulamanın 1000 TL para transferi ile sınırlı olacak. Bunun yanı sıra sistemde herhangi bir sorun olmaması durumunda ise ilerleyen süreçte para transfer limitleri ve bu uygulamanın gerçekleşebileceği bankaların sayısı da artacak. Ayrıca TCMB'den yapılan açıklamaya göre finansal anlamda diğer birçok teknolojik gelişme de hem bankaların hem de tüketicilerin kullanımına sunulacak.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler