Ek Hesaptan Borç Ödeme Dönemi Bitiyor

Bankalar BBDK önlemleri, bir dönem agresif tanıtım kampanyaları ile ‘ek’ ya da ‘avans’ hesap olarak bilinen kredili mevduat hesaplarından tüketici ve kredi kartı borç ödemesi sonlanıyor.
07 Mayıs 2014 Çarşamba 12:58


BDDK yani Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun kredi kartı kullanımını azaltmak ve iç tüketimi düşürmek için uygulamaya koyduğu kararlardan biri de ek hesaptan borç ödeme dönemini kapatmak oldu. Kredi kartı kullananlar için bu dönem artık sona erdi.

Ek hesaptan kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmesine son veren bu uygulama bazı bankalar tarafından tamamıyla uygulanırken, bazı bankalar tarafından da kişiye özel sınırlandırmalarla uygulanıyor. Limitiniz ve bakiyeniz yetersiz durumda ise ve eksiye düşmüşseniz bankanız artık ek hesaptan borçlarınızı kapatmanız için sizlere onay vermiyor.

Nakit Çekime Sınır

Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurulu’ nun bu uygulaması ile nakit çekimlere de sınır getirildi. Borcun borçla kapatılmasını engellemek amacıyla yürürlüğe giren bu uygulama, tüketicinin kredi kartı ve kredi borçlarını ödemede yaşadığı aksaklıklar ve düzensizliklerin devam etmesi halinde, tüketicinin kullandığı kredi kartı nakit çekim işlemine de kapatılıyor.
Aşırı tüketim ve gelirden fazla giderin meydana gelmemesi için yapılan bu sınırlandırma ve yasalar 2014 yılında yürürlüğe girdi. 

Kategori:

Diğer Haberler