Ekonomi Bakanından Cesaret Çağrısı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'den, faiz oranlarındaki uygulamaları nedeniyle eleştirilerin hedefi olan Merkez Bankası'na 'Cesur ol' çağrısı...
31 Mayıs 2014 Cumartesi 10:06


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'den, faiz oranlarındaki uygulamaları nedeniyle eleştirilerin hedefi olan Merkez Bankası'na 'Cesur ol' çağrısı... Ekonomik göstergelerdeki başarıya dikkat çeken Bakan Zeybekçi, "Merkez Bankası'nın bu göstergeler karşısında biraz cesur olması gerekiyor" dedi. TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin açıklamaları şöyle:
"Yılın ilk dört ayında hem cari açıkta, hem de dış ticaret açığında yüzde 30 düzelme yaşandı. Doğrudan dış yatırımlar yüzde 49 arttı. Merkez'in bu göstergeler karşısında biraz cesur olması gerekir. Uygulanan politikanın, ekonomik göstergelerle paralellik oluşturması gerekiyor.

Merkez, faiz oranlarında yaptığı yüzde 5'lik artışla çıtayı olumsuz yönde etkiledi. Bu piyasa beklentilerinin yaklaşık iki katında bir orandır. Bu durumda Hükümet olarak, barajı ileride kurmamız gerekti. İleride kurulan barajı da indirmemiz çok zor oluyor. Şimdi onu yaşıyoruz. Yüksek faiz demek tüketim yapmamak demektir. Yüksek faiz demek yatırımların ve üretimin azalması demektir. Enflasyonun en önemli nedenlerinden bir tanesi yüksek faizdir."

Faiz politikası konusunu Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile konuştuğunu belirten Zeybekci, "Merkez'in daha cesur olması gerektiğini söyledim. Çünkü faiz politikası piyasaları doğrudan etkiliyor. Piyasaların gösterge faizleri Merkez'in önünde gidiyor. Türkiye'nin, 10 yıllık vadeli ihtiyaçlarına 6-7 misli talepler geliyor. Gösterge faizler 8.60'lara düştü" dedi. 

Türk-Arap Ekonomi Forumu'nun ortaklarından Ekonomi ve Çalışma Grubu Genel Müdürü Rauf Ebu Zeki, Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Arap yatırımının artmasını beklediklerini kaydetti.  

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler