Ekonomi'nin Dümenini Kim Tutacak?

Türkiye ile ilgili değerlendirme yaparken, derecelendirme kuruluşlarının aklını en çok kurcalayan sorulardan bir tanesi, Türkiye Ekonomisi'nin dümenini kimin çevireceği.
16 Eylül 2015 Çarşamba 09:43


Türkiye ile ilgili değerlendirme yaparken, derecelendirme kuruluşlarının aklını en çok kurcalayan sorulardan bir tanesi, Türkiye Ekonomisi'nin dümenini kimin çevireceği. Bu sorunun yanıtını kestirmek hem onlar, hem bizler hem de devletin yönetim kademesi için zor. Bu durumda, Hürriyet'in haberine göre, zorluğun kaynağı aslında gizli bir başka soru: "1 Kasım’dan sonra Ali Babacan ve Mehmet Şimşek ekolü Türkiye ekonomisini yönetmeyi sürdürecek mi sürdürmeyecek mi?”

- Başbakan Ahmet Davutoğlu açısından: Daha önce, faiz-enflasyon ilişkisiyle ilgili tartışma zirvedeyken, kritik karar aşamasında tercihini Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın değil, Babacan ve ekibinin görüşlerinden yana kullanmıştı. Bu nedenle Babacan ile devam etmekten yana. AK Parti kulislerinde Babacan’a ‘Adaylık için başvuru yapın’ mesajı verdiği konuşuluyor.

- Ali Babacan: Siyasette devam etme konusunda isteksiz. Babacan Tekstil’in başına geçip, büyütmeyi planlıyor. Bu nedenle Başbakan Davutoğlu’nun aday olma konusundaki çağrısını karşılıksız bıraktığı konuşuluyor. Yakın çevresine “adaylık başvurusu olmadan da aday gösterebilirler” dediği de iddialar arasında. “Tek çıpa mali disiplin” yaklaşımıyla, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan gelen farklı ekonomik yaklaşımlar karşısında ekonominin dümeninde daha fazla kalamayacağı endişesi de var. Ayrıca, aday olsa, AK Parti tek başına iktidara gelse bile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisine o kritik görevi vermeyebileceği de Ankara kulislerinde konuşulanlar arasında.  Bütün bunları hesaba katan Babacan’ın aday olması, ekonominin başında kalması düşük bir ihtimal gibi görünüyor.

- Mehmet Şimşek: Adaylık başvurusu yaptı. Görev verilirse kabul etmeyi planlıyor. Ancak görev alırsa ekonomi yönetimi konusundaki mevcut duruşunu değiştirmeyi düşünmüyor. Yakınlarına ‘Ben doğru olanı yaparım, yapmamı istemezlerse ben giderim’ dediği konuşuluyor. Diğer taraftan, ekonomi yönetiminin ekip işi olduğuna ve Babacan ya da onun gibi kararlı bir isim olmadan yürümeyeceğine inanıyor. Geçici hükümette Babacan’ın koltuğuna oturan Cevdet Yılmaz’ın konumunu koruması halinde birlikte çalışma önerisini reddetmeyecek.
- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: Babacan, Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüşlerinin örtüşmediği artık aşikar. Son zamanlarda ekonomi ile ilgili kararlarını Nihat Zeybekçi, Nurettin Canikli, Berat Albayrak ve Yiğit Bulut gibi isimlere danışarak aldığı biliniyor. Erdoğan açısından Babacan ve Şimşek gibi isimler artık ‘olmazsa olmaz’ görünmüyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler