Ekonomi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyüdü

Ekonomi ilk çeyrekte yüzde 4,5 büyüdü. Sanayi sektöründeki büyüme oranı yüzde 6,2 olurken, devlet harcalamarı da ekonomik büyümede etkili oldu.
29 Mayıs 2020 Cuma


GSYH (Gayrisafi Yurt İçi Hasıla), yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 oranında artarak ekonomik bazda aynı oranda büyüme yaşandı. GSYH 2020 yılı birinci çeyrek ilk tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, 2019 yılı aynı dönemine göre yüzde 4,5 oranında artış gösterdi.

Sanayi sektöründe yüzde 6,2’lik artış

Mart ayındaki sektörel daralmaya rağmen, sanayi sektörü ekonomik büyümeye oldukça katkı sundu. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,2’lik bir artış sağlayan sektörün ekonomiye katkısı 1,3 oldu. Aynı dönemde imalat sanayideki artış oranı da yüzde 6,7 olarak 1,03’lük bir ekonomik katkıda bulundu. Kamu yönetiminde yaşanan yüzde 4,6 oranındaki büyüme ekonomiye 0,55’lik bir katkı sundu. Bu dönem için hizmet sektöründe de yüzde 3,4 oranında bir büyüme gözlendi ve 0,79 puanlık ekonomik fayda verdi.
 
Diğer dönemlere göre hizmet sektörünün büyüme oranının düşük kaldığı da gözlemlendi. Elbette Covid-19 salgının bir etkisi olarak beliren bu durumun yılın ikinci çeyreğinde negatif bir katkı sunması da bekleniyor. Zira salgının en fazla vurduğu sektörlerin başında hizmet sektörü geliyor.

İnşaat sektörü daralmaya devam ediyor

İnşaat sektörü için daralma eğilimi devam ediyor. Önceki döneme göre hızı yavaşlasa da daralmanın devam etmesiyle ilk çeyrekte yüzde 1,5 oranındaki daralmasıyla ekonomiye negatif katkısı 0,1 olarak gözlemlendi. İnşaat sektöründeki daralmaya karşın, gayrimenkul sektörü yüzde 2,4 oranında büyüdü ve 0,22 oranında ekonomik katkı sağladı. Finans sektöründe geçen yıla göre yüzde 1,6 oranında bir artış olsa da ekonomiye katkısı 0,08’lerde kaldı.

Devletin ve vatandaşların harcaması 3,95 puan ekledi

Salgın sürecindeki tüketim harcamaları da ekonomideki büyümeyi pozitif olarak 4 puan etkiledi. Vatandaşlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 oranında daha fazla harcama gerçekleştirdi. Bu da ekonomiye 3,02 puan katkıda bulundu. Devletin tüketim harcamaları ise yüzde 6,2 oranında artış gösterdi. Ekonomik katkısı ise 0,93 oldu.
 Etkili olan salgına karşın konut, taşıt ve tüketici kredi faizlerinde ilk çeyrekte düşüş seyri görüldü. Dayanıklı tüketim malları alışverişinde yüzde 21,6’lık bir artış yaşanırken, dayanıksız tüketim malları alışverişinde harcama artışı yüzde 19 oldu.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler