Ekonomik Güven Endeksi Mayıs ayında arttı

Ekonomik güven endeksi Mayıs ayında yüzde 20,4 oranında artışla 61,7 değerine çıktı.
28 Mayıs 2020 Perşembe


Ekonomik güven endeksi Mayıs ayında, bir önceki aya göre, yüzde 20,4 oranında bir artışla 51,3 iken 61,7 değerine ulaştı. Bu artışın temel sebebi ise hizmet, perakende ticaret, inşaat, imalat sanayi gibi sektörlere olan güvenin artması ve tüketici güven endeksindeki artış oldu.

Tüketici güven endeksi Mayıs ayında, Nisan ayına göre, 59,5 düzeylerine geldi. Bu da yüzde 8,5 oranında bir artışı işaret ediyor. Reel kesim olarak da adlandırılan imalat sanayi güven endeksi ise Mayıs’ta, Nisan ayındaki verilere göre, yüzde 18’lik bir artışla 73,5 değerine ulaştı. Hizmet sektörü güven endeksi ise Mayıs’ta bir önceki aya göre, yüzde 10,8’lik bir artış yakalayarak 51,1 değerini gördü. Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise en fazla güvenilen sektörün perakende ticaret olduğunu gösterdi. Nisan ayına göre, yüzde 5 oranında bir artışla endeks, 79,0 değerini gördü. Son olarak inşaat sektörü güven endeksi de Nisan’a göre yüzde 31,1 artış göstererek 58,5 değerine ulaştı.

Ekonomik Güven Endeksi nedir?

Ekonomik güven endeksi, üretici ve tüketicilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endekstir. Endeksin bileşenleri; mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, perakende ticaret, hizmet, inşaat, imalat sanayi (reel kesim) sektörlerinin güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklı birleşiminden oluşur.
Hesaplaması yapılırken güven endekslerine doğrudan değerler girilmez, güven endekslerine ait 20 alt endeks hesaplamada kullanılır.  Bununla birlikte her ayın ilk iki haftasındaki veriler bu hesaplama içinde kullanılır.

Değerin 100’den büyük olması genel ekonomide beklentinin iyimser olduğunu, 100 değerinden küçük olması ise beklentinin genel ekonomide kötümser olduğunu gösterir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler