Elektrik fatura düzenlemesinin ayrıntıları belli oldu! Konutlarda…

Elektrik faturalarına yapılan rekor zamlar birçok kesim tarafından tepki ile karşılanmıştı. Tepkilerin ardından elektrik faturaların ile ilgili yapılan çalışmanın ayrıntıları belli oldu.
21 Şubat 2022 Pazartesi

Türkiye’nin birinci gündem maddesi haline gelen elektrik faturaları için hükümet çalışma başlattı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmanın sonuna gelindiği bildirildi. Yapılan çalışma kapsamında hem konut hem de iş yeri elektrik faturalarında indirime gidilecek.
Yapılan açıklamalara göre iş yerlerine uygulanacak kademeli tarifede ise günlük 15 KWH ve aylık toplam 450 KWH olarak planlanıyor. Konutlarda ise birinci planda elektrik faturalanda yüzde 18’lik bir indirim uygulanacak

1 KWH KAÇ TL?

Evlerde 210 KWH’nin altında elektrik tüketim ücreti 1 KWH 1,37 TL iken 210 KWH’nin üzerinde tüketilen elektrik için 1 KWH’nin elektrik bedeli 2,06 TL oluyor.

ELEKTRİK FATURASINDA 53 TL’LİK İNDİRİM

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan A Para Ankara Haber Müdürü Murat Ovucu, yeni elektrik tarifesiyle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı, “Yeni elektrik tarifesinde bazı formüller netleşmeye başladı. Özellikle konutta düşük tarifede uygulanması planlanan elektrik indirimi değerlendiriliyordu. Buna ilişkin somut verilere ulaşıldı. 1 lira 37 kuruşluk elektrik fiyatında yüzde 18'lik bir indirim düşünülüyor. Bununla ilgili nihai karar Cumhurbaşkanı Erdoğan'da olacak. Yüzde 18 oranında bir indirim yapılırsa düşük tarifedeki elektrik fiyatı 1 lira 37 kuruştan 1 lira 12 kuruşa düşmüş olacak. Bu hesaba göre ayda 210 khw elektrik tüketen vatandaşın elektrik faturası 288 liradan 235 liraya düşecek. Yani 53 liralık bir indirim söz konusu olacak.”

ESNAFIN ELEKTRİK FATURASINA YÜZDE 25 İNDİRİM

Esnafın elektrik faturasına yönelik yapılan çalışmalara da değinen Ovucu, “Bir uygulamada esnafa yönelik olacak. Esnafın kullandığı elektriğin fiyatı 2 lira 74 kuruş. Esnafa yönelik kademeli tarife getirilmesi planlanıyor. Bunun kademesi ise aylık 450 kilovat saat olacak. Yani 450 kilovat saattin altında daha düşük bedel üstünde ise daha yüksek bedel ödeyecek esnaf. Esnafın ödediği kilovat başına 2 lira 74 kuruş ise 2 lira 6 kuruşa düşecek. Bu da yüzde 25 indirim anlamına geliyor. 450 kilovat elektriğin maliyeti esnafa 1233 lira ancak bu formül hayata geçerse elektriğin fiyatı 927 liraya düşmüş olacak. Bu da 300 liranın üstünde bir indirim anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler