Elektrik faturaları ile ilgili önemli bir karar alındı

Elektrik dağıtımında görevli tedarik şirketlerinin Elektrik Üretim AŞ'den (EÜAŞ) elektrik alımında dair kurul kararı Resmi Gazete'de çıktı.
26 Şubat 2022 Cumartesi 20:10


Elektrikte kademeli tarife sistemi ile birlikte hane abonelerine belli bir miktara kadar daha indirimli ücretten elektrik satışının yaratacağı mali yükün kimin karşılayacağı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK),  tarafından netleştirdi.
 
Elektrik dağıtımında görevli tedarik şirketlerinin Elektrik Üretim AŞ'den (EÜAŞ) elektrik alımında dair kurul kararı Resmi Gazete'de çıktı. Alınan karar kapsamında hane elektriği tüketimi için uygulanan sübvansiyonun yükü, devlete bağlı elektrik üretim şirketi olan EÜAŞ tarafından karşılanacak. Uygulayamaya alınan karar ile EÜAŞ bilançosuna yaratacağı zarar ise Hazine tarafından ödenecek.
YÜZDE 90'INA KADAR OLAN KISMI EÜAŞ KARŞILAYACAK

Elektrik üretim ve dağıtım noktasından görevlendirilen tedarik firmaları, son kaynak tedariki kapsamındaki tüketicilere dördüncü tarife uygulama zamanın kalan süresi boyunca alacağı elektriğin takvim yılı noktasında yüzde 90'ına kadar olan kısmı Elektrik Üretim AŞ. üzerinden alabilecek.
Yapılan bu uygulama ile hane elektriği tüketimine uygulanan sübvansiyonun maliyeti, devletin elektrik üretim şirketi olan EÜAŞ'ın üzerinde bırakılmış oldu. Yeni uygulama ile Elektrik Üretim AŞ. yıllık bilançosunda meydana gelecek bütün zarar da Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak.

ALINAN KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Diğer yandan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) konu hakkında aldığı kurul kararı, bugün yayınlanan Resmi Gazete'nin son sayısında çıktı.

Alınan ve Resmi Gazete’de çıkan karara göre, elektrik üretim dağıtım noktasında görevlendirilen tedarik firmalarının, son kaynak tedariki kapsamındaki tüketicilere dördüncü tarife uygulama zamanın kalan süresi boyunca alacağı elektriğin takvim yılı noktasında yüzde 90'ına kadar olan kısmı Elektrik Üretim AŞ. üzerinden alınmasına karar verildi.

Diğer Haberler