Elektrik Faturalarında Yeni Dönem

Elektrik borcunu son güne kadar ödemeyen tüketicilere, 5 gün içinde yazılı bildirimde bulunulacak.
17 Eylül 2015 Perşembe 12:01


Elektrik borcunu son güne kadar ödemeyen tüketicilere, 5 gün içinde yazılı bildirimde bulunulacak.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK'nın Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nde yaptığı değişikliklere göre son ödeme tarihine kadar ödemesini gerçekleştirmeyen tüketiciye, 5 gün içerisinde yazılı bildirim gerçekleştirilecek. Bu bilgi tüketiciye sms ve e-posta yoluyla da ulaştırılacak.

Yeni yönetmeliğe göre tedarikçisini değiştirmek isteyen müşteri, Perakende Satış Sözleşmesi Satış Formu doldurmak ve bu formu görevli tedarik şirketine sunmak zorunda. Başvuru da üç gün içerisinde mutlaka cevaplandırılmak durumunda. 

Tüketici borcunun perakende satış sözleşmesi kapsamında olması durumunda ise, son yapılan bildirimle beraber enerjinin kesileceği de bildirilecek.

Dağıtım şirketleri, talep gelmesi halinde tüketicisinin geçmiş 24 aya yönelik elektrik enerjisi tüketimini ücretsiz olarak sunacak. Serbest tüketicilerin tedarikçi seçmelerinden sonra sayaçlar çok zaman dilimli ölçüm yapabilen elektronik sayaçlarla değiştirilecek. Serbest tüketici belirlenmiş olan limitin altında kalması durumunda ise serbest tüketici statüsünden çıkartılacak.
Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler