Emekli ve Memura Zam Açıklandı

Emekliler ve memurlar tarafından beklenen zam açıklandı.
03 Temmuz 2015 Cuma 08:53


Memur, sözleşmeli personel ve 2000 yılından sonra emekli olanların zamlı maaşları bugün açıklandı. Haziran ayı enflasyon rakamları ile emeklilerin ve memurların alacağı enflasyon farkı da belirlendi.

İkinci Duruşma Ertelendi

İntibak düzenlemesiyle alakadar davanın ilk duruşması pazartesi günü gerçekleşmişti. Ankara 3'üncü İş Mahkemesi'nde, Türkiye Emekliler Derneği tarafından açılan davanın bugünkü duruşması ertelendi.Dosyadaki eksiklikler gerekçesiyle duruşmanın 13 Temmuz 2015 tarihinde görülecek olduğu açıklandı. İntibak için yapılacak olan yasal düzenlemeler 13 Temmuz' da verilecek olan kararın ardından yapılacak.

Enflasyon Arttı

Son altı aylık dönemde enflasyonda yüzde 4 artış oldu. Bu artışın beraberinde emekli ve memurlar için ek zam verilmesinin önü açıldı. Memur ve memur emeklileri için belirlenen yüzde 3'lük Temmuz ayı zammıyla birlikte yüzde 1 enflasyon farkı zammı da yapılacak.

Emekli Ve Memur Zammı Ne Olacak?

Memurlar, yüzde 3 Temmuz ayı zammına ek olarak 20 Lira enflasyon farkı zammı alacak. 77 Lira artan memur maaşı 2001 Lira 49 kuruş olacak. Aile ve çocuk parası dışında enflasyon farkıyla birlikte en düşük memur maaşı 59 Lira 66 kuruş artarak 1551 Lira olacak.
Temmuz'da, en düşük memur emeklisi maaşı 43.5 Lira arttırılarak 1130 Lira olacak.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz ayı maaşları da enflasyon farkıyla artacak. 37 Lira artarak en düşük işçi emeklisi maaşı 959.5 Lira olacak.

Türkiye'de en düşük maaşa sahip olan Bağ-Kur emeklilerine ise 29 Lira zam yapılarak yeni maaşları 745 Lira'ya yükseltildi.

Kategori:

Diğer Haberler