Emlak Borcunu İnternet Üzerinden Kolayca Sorgulama ve Ödeme

Emlak Vergisi nedir? Ne için emlak vergisi alınır? Emlak Vergisi borcu sorgula. Emlak Verginiz ne kadar? Emlak Vergi borcunuz olup olmadığını kontrol etmek için haberimize tıklayın.
16 Mayıs 2014 Cuma 13:31


Tüm emlak sahiplerini yakından ilgilendiren emlak vergisi artık internet üzerinden sorgulanabilecek. Emlak vergisinde yeni bir dönemin başlangıcı olan bu düzenleme ile emlak vergi borcunu internet üzerinden online olarak ödemek de mümkün olabilecek.

Emlak Vergisinde Yeni Bir Dönem Başlıyor

Ödenmeyen emlak vergilerinin yapılan zamlardan etkilendiği unutulmamalıdır. Bu nedenle vergi borcunun zamanında ödenmesi, önem taşıyor. Artık ödeme yapabilmek için resmi kurumlara erken saatlerde gitmek ve uzun süre beklemek gerekmiyor. Online olarak sorgulama yapılabilir ve ödeme de kredi kartı kullanılarak sadece saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilir. Yeni düzenleme ile yıllık dönemler halinde belirlenen emlak ve konut vergilerini ödemek isteyen vatandaşlar mevcut sistemin sağlamış olduğu taksit seçeneğini kullanarak iki dönem halinde de ödeme yapabilecekler.

Ancak yeni emlak satın alan vatandaşların satın aldıkları konutu bağlı bulundukları belediyeye emlak vergisi bildirimi ile bildirmeleri gerekiyor. 2014 Emlak vergisinin ilk taksiti Mayıs ayında sona erecek.  Emlak vergisi ödenmesi için son gün 30 Mayıs 2014.
 Emlak Vergisi Sorgula Tıkla Öğren

 İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin sitesiyle evrak takip,  ev vergisi sorgulama, bina aşınma oranları, tahakkuk bilgileri sorgulama, inşaat maliyet bedel sorgulama, sicil arama, çöp toplama saatleri öğrenme gibi işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Emlak Vergisi Bildirimi Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul bildirimi için ilgili birime giden mükellefler her bir gayrimenkul türü için (arsa, arazi, bina ve işyeri ) ayrı ayrı bilgi formu doldurmak zorundadırlar. Emlak bildirim formlarını ilgili belediyelerden veya internet sitelerinden temin edebilirler.

Emlak Vergisi Beyannamesi İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

  • Tapu fotokopisi
  • Binalar için yapı kullanma izin fotokopisi
  • Binanın bulunduğu adres (mahalle, sokak ve numarası)
  • Beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi
Vergi numarası ve t.c. kimlik numarası

Diğer Haberler