Emlak Vergileri İki Katına Çıkıyor

İstanbul ve Kocaeli hariç eski büyükşehir belediyelerinin metropol dışındaki ilçelerinde 2014’ten itibaren emlak vergisi 2 katına yükselecek
06 Şubat 2014 Perşembe 12:35


Seçim sonrasında emlak vergilerinde de değişim olacak. Yerel seçimler ile büyükşehir olacak 14 il ve bazı büyükşehir belediyelerinin metropol dışındaki ilçelerinde normalin 2 katı emlak vergisi alınacak.

Çevre Temizlik Vergisi De Artıyor

Artışa mazhar olan sadece emlak vergisi değil. Seçimlerin hemen ardından çevre temizlik vergisinde de ciddi bir artış meydana gelecek. Mart ayında gerçekleştirilecek yerel seçimlerde büyükşehir statüsüne sahip olacak 14 ilin yanı sıra İstanbul ve Kocaeli hariç eski büyükşehir belediyelerinin metropol dışındaki ilçelerinde 2014’ten itibaren emlak vergisi 2 katına yükselecek ve normal orandan daha yüksek çevre temizlik vergisi ödenecek.

Büyükşehir Statüsüne Girecek Şehirler

Büyükşehir statüsüne girecek şehirler ise şu şekilde: Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van. 

Neden Normalin 2 Katı Vergi?

Emlak Vergisi Kanunu'na göre, normal illerde konutta binde 1, işyerinde binde 2, arsada binde 3 olan emlak vergileri büyükşehirlerde sırasıyla binde 2, binde 4 ve binde 6 olmak üzere iki katı olarak uygulanıyor. Bu nedenle büyükşehirlerin sadece il merkezlerinde değil, tüm ilçelerinde 2014 yılından itibaren normalin iki katı tutarında vergi alınacak. Yasal olarak da bu vergi oranlarına bir engel görünmüyor. Örneğin Malatya’nın Doğanşehir İlçesi’nde 100 bin liralık ev için normalde 100 lira olan emlak vergisi bu yıl 200 liraya çıkacak.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler