Emlak Vergilerinde Yeni Dönem

Vatandaşların tepki gösterdiği emlak vergisinde yüksek artışlar nedeni ile Meclis'te görüşülmekte olan yapılandırma paketine emlak vergisi alacakları da eklendi.
25 Haziran 2014 Çarşamba 12:25


Emlak vergisinde yeni bir dönem başlıyor. Vergilerdeki artışlar vatandaşlardan büyük tepki almıştı. Tepkiler devam ederken emlak vergilerinde yeni bir düzenleme daha gerçekleşti. Düzenlemeyi içeren yapılandırma paketi Meclis’te görüşülmeye devam ederken paketin hatları da belli olmaya başladı. Emlak vergisi alacaklarıyla ilgili çeşitli yapılandırmaları kapsayan bu pakette belediyeleri yakından ilgilendiren düzenlemeler de var. Örneğin belediyelerin arsa birim fiyatlarını gerçek rayicinden çok daha yüksek rakamlarla fiyatlandırmalarının önüne geçilmesi planlanıyor.

Birim Metrekare Değeri Yeniden Hesaplanacak

Düzenleme emlak vergilerinde birim metrekare değerlerinin yeniden hesaplanmasını da öngörüyor. Bu hesaplama işleminde lisansa sahip olan ekspertiz firmalarından destek alınacak. Arazilerin alım satım işlemlerinin 50 parametreli değerlenemeye göre yapılacağı da düzenlemede yer alan maddeler arasında yer alıyor. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen tasarıya belediyelere olan borçlar da eklendi. Bu kapsamda Nisan 2014 tarihine kadar olan emlak, çevre temizlik vergisi ve su borçlarının faizi ve gecikme faizi silinecek, anapara ve diğer borçlar ise taksitlendirilecek. Emlak vergisi borcu olanlar yasanın yürürlüğe girmesinin ardından iki ay içerisinde başvuru yaparak bu haktan yararlanabilecek. Emlak, çevre vergisi, su borcu olanlar peşin ya da 36 ay içinde 18 taksitle borcunu ödeyebilecek.

Görüşmeler esnasında emlak vergisindeki yüksek artışlar, bölgeler arası farklar gibi konularda yaşanan sıkıntılar da yetkililere bildirildi ve emlak vergisinde tutarı belirleyen arsa birim fiyatlarında yaşanan sıkıntının giderilmesi istendi. Maliye yetkililerinden gelen açıklamada ise şu ifadeler yer alıyor: "Çok sayıda şikâyet var. Bina inşaat değerleri her yıl belirleniyor. Buna ayrıca metre kare birim fiyatı ekleniyor. Bunu da ilçe takdir komisyonları belirliyor. Banka, emlak şirketleri, belediye ve farklı kurumlar tarafından yapılan konut, arsa değerlerine bir standart zorunlu. Bunun için bir uluslararası standart belirlenecek." 

Kategori:

Diğer Haberler