Emlak vergisi ne zaman ödenir? Kimler emlak vergisinden muaf?

Emlak vergisi ne zaman ödenir? Kimler emlak vergisinden muaf? Soruları tarih yaklaştıkça internet üzerinden aranmaya başlandı.
30 Mart 2022 Çarşamba 13:01


Emlak vergisinin ilk taksiti mart ayında ödenecek. Son tarih ise 31 Mart 2022. Peki, emlak vergisi ne zaman ödenir? Kimler emlak vergisinden muaf? Öte yandan Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), emsal bir karar verdi. Verilen karar ile birlikte tek evi olan ve emlak vergisi muafiyeti hakkı elde eden kişilere ödemiş oldukları paraları geriye dönük 5 senelik olarak almalarının yolu açıldı.
 

EMLAK VERGİSİ VE KDK’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA


Evi ve işyeri kirada olanlar için beyanname dönemi 1 Mart itibarıyla başladı. Süreç, 31 Mart tarihine kadar devam edecek. Emlak vergisini ödemek zorunda olanların yanında bir de muaf tutulacak bir kesim var. Öte yandan KDK tarafından açıklanan emsal karar ile tek evi olan ve emlak vergisi muafiyeti hakkı elde eden kişilere ödemiş oldukları paraları geriye dönük 5 senelik olarak almalarının yolu açıldı.
 

EMLAK VERGİSİ İADE DAVASI

Kamu Denetçiliği Kurumu, tarafından verilen emsal karar ile tek evi olan ve emlak vergisi muafiyeti hakkı elde eden kişilere ödemiş oldukları paraları geriye dönük 5 senelik olarak almalarının yolu açıldı.
 

EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLANLAR ÖDEDİKLERİ PARAYI GERİ ALABİLECEK


Emlak 365'in haberine göre, emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen bu hakkından haberdar olmadığı için ödeme yapan kişilere tek bir dilekçe ile binlerce liralık parayı geri alma fırsatı sunuldu.
 

EMLEK VERGİSİ GERİ ÖDENECEK


Ombudsmanlık tarafından açıklanan emsal kararlar kapsamında belediyelere emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen ödeme yapan tek evi olan kişilere ödemiş oldukları paraları geriye dönük 5 seneye kadar ödeme talimatı verildi.
 

KİMLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAF?


Sahip olduğu tek evin 200 metrekare büyüklüğü aşmaması şartı ile Devletin vermiş olduğu emekli maaşı dışında başka hiçbir geliri bulunmayan emekliler, Hiçbir geliri bulunmayan ev hanımları, SGK'dan almış oldukları maaşları dışında başka geliri olmayan gazi, şehit dul ve yetimleri, işsiz olduğu için geliri olmayan kişiler emlak vergisi muaf bulunuyor. Emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen para ödemesi yapan kişiler emsal kararlar doğrultusunda ödeme yaptıkları belediyeye şahsen başvuruda bulunarak ödemiş oldukları parayı zamanaşımı sınırı nedeni ile en fazla geriye dönük 5 senelik olarak geri alabilecek.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler