En Yüksek Kredi Ziraat'ten

Üçüncü havalimanı projesinin ilke etap yatırımlarına yönelik olarak hazırlanan finans paketi artık neredeyse hazır.
22 Eylül 2015 Salı 08:31


Altı bankanın dev ortaklığıyla yapılan projede en büyük kredi finansörü Ziraat Bankası olacak. Üçüncü havalimanının proje finansman kredisi için ekim ayında masaya oturulacak.

Üçüncü havalimanı projesinin ilke etap yatırımlarına yönelik olarak hazırlanan finans paketi artık neredeyse hazır. Türk Hukuku ile yazılan en büyük proje olan 3. havalimanı projesinde en büyük pay sahibi Ziraat Bankası olacak.

Dünya'da yer alan habere göre Cengiz-Limak-Kolin-Kalyon-Mapa'dan oluşan konsorsiyum, İstanbul üçüncü havalimanının 25 yıllık işletme hakkı için 2013 yılının mayıs ayında yap-işlet-devret modeli ihaleyi 22.152 Milyar Euro + KDV teklifleri ile kazanmışlar ve İGA Havalimanı İşletmesi'ni kurmuşlardı. Yıllık doksan milyon yolcu kapasitesi ile 2017 yılının 29 Ekim'inde açılması planlanan hava alanının son aşamada erişeceği yolcu potansiyelinin yıllık 150 milyon yolcu olması bekleniyor.

Projenin ilk etap yatırımı olarak 7-7.75 milyar euro aralığında bir meblağ kullanılacak. Bu meblağın yarısını üç kamu bankası tarafından finanse edilirken, Ziraat Bankası 1,5 milyar Euro ile başı çekerken Halkbank ve Vakıflar da 1'er Milyar Euro ile destek verecekler. Özel bankalar arasında en yüklü meblağı verecek olan Denizbank, yarım milyar Euro verirken Garanti ve Finansbank da 300 Milyar Euro verecekler.




Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler