Enerji Hisseleri Yükselirken Borsa Öngörüsü

ABD’de enerji şirketlerinin hisseleri rekor kırarken,bu borsanın geneli için negatif sinyal olabilir.
23 Nisan 2014 Çarşamba 11:16


Enerji şirketleri bugünlerde kar artışları ile gündeme geliyor. ABD’de enerji şirketlerinin fiyatlarını takip eden SPDR Enerji Borsa Yatırım Fonu (BYF) son 1 ayda yüzde 7,31 değer kazanırken, son 1 yıldaki prim yüzde 25 oldu.
Enerji şirketlerinin karlarının artmasına neden olarak doğalgaz ve petrolde yaşanan fiyat artışları gösteriliyor. Doğalgaz fiyatları yaşanan sert kış nedeniyle son 6 ayda yüzde 32,74 artarken, ABD ham petrolünün fiyatı 1 yılda yüzde 20 arttı. Hammadde fiyatlarındaki artış enerji şirketleri için olumlu olurken, maliyetlerini artırdığı için diğer şirket karları için aşağı yönlü bir baskı yaratıyor.

Uzmanlardan Uyarı Var!

Enerji BYF’sinin son 1 aydır primlerine karşılık Dow Jones Sanayi Endeksi’nin getirisi yüzde 1’in altında kaldı. ABD’de devam eden bilanço sezonu, artan enerji fiyatlarının şirket karlarını ne kadar yediği konusunda daha iyi fikir sahibi olunmasını sağlayacak. Ancak uzmanlar konuyla ilgili bir uyarıda bulunuyor. Şayet enerji fiyatlarındaki bu yükseliş devam ederse ABD’de hisselerinde ibrenin büyük bir hızla aşağı yöne dönmesine neden olabilir.

Yatırımcılar enerji, altyapı gibi sektörleri defansif olarak görüyor ve borsada yaşanan düşüşlerden daha az etkilenen bu hisselere, düzeltme beklentisi öncesi yöneliyor. Enerji hisselerindeki artışın bir nedeni de borsa oyuncularının değişen tercihleri olabilir. Tercih değişiklikleri son iki haftada belirgin bir artış kaydetti. Bu durum da borsa analizleri yapan uzmanların gözünden kaçmıyor.  

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler