Esnafa sağlanan kredi desteği 17 milyar TL'yi aştı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Halkbank aracılığıyla pandemi tedbiri olarak esnafa sağlanan kredinin toplamda 17,2 milyar TL'yi aştığını söyledi.
04 Temmuz 2020 Cumartesi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ticari faaliyetlerin pandemi nedeniyle olumsuz etkilenmemesi amacıyla "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketi kapsamında özellikle esnafa çok önemli destekler sağlandığını belirtti.

Esnaf ve sanatkarla yönelik Halkbank ile ortak yapılan çalışma sonucunda verilen "Esnaf Destek Paketi"ne dikkat çeken Pekcan, 6 ay ertelemeli, 35 aya kadar vadeli ve yıllık %4,5 gibi düşük bir faiz oranından 700 bin esnafın faydalandığını belirtti. Toplamda kredi tutarının 17,2 milyar TL'ye ulaştığını söyleyen Bakan Pekcan, bu kredinin 4 milyar TL'sinin (TESKOB) kanalıyla garanti edildiğini, kalan tutarın ise Halkbank tarafından kredilendirildiğini söyledi.

25 bin lira limitli krediden 530 bin esnaf yararlandı ve 10 milyar TL ödendi

Halkban aracılığıyla esnaflara bir kredi imkanı daha sağladıklarını söyleyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 25 bin lira limitli, 3 aya kadar ödemesiz ve 12 ay vadeli olarak düzenlelen "Paraf Esnaf Kart" desteğinin de oldukç fazla talep gördüğünü dile getirdi. "Paraf Esnaf Kart" ürününden toplamda 530 bin esnafın yararlandığını söyleyen Pekcan, bu ürün sayesinde de toplamda 3,5 milyar TL'lik bir öteleme gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Bakan Pekcan, esnafların taleplerini, önerlerini ve şikayetlerini her zaman için dinleyip, dikkate aldıklarını dile getirirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da sürekli olarak video konferans ile iletişim halinde olduklarını, esnaf sorunlarını da mutlaka ilettiklerini söyledi. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler