Erdoğan kıdem tazminatını kalıcı bir sisteme bağlayıp, işçinin hakkını korumak istediklerini söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kıdem tazminatı sistemini kalıcı hale getirip, işçilerin haklarını korumak istediklerini dile getirdi.
28 Haziran 2020 Pazar


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan," Ergene Çevre Koruma Projesi Derin Deşarj Hattı B Tüneli Işık Göründü" merasimine video konferans yöntemiyle bağlandı. Ekonomi, sağlık ve birçok konuda değerlendirme yapan Erdoğan, kıdem tazminatı hakkında da konuştu. Yeni kıdem tazminatı sisteminin yanlış anlaşıldığını dile getiren Erdoğan, kıdem tazminatı hakkında açıklamalarda bulundu.

İlk olarak ekonomi hakkında değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, yılın ikinci çeyreğinin ekonomik anlamda büyük getiriler sağlayacağını söyleyen Erdoğan, tarım ve teknoloji alanında birçok önemli gelişmelerin yaşandığını söyledi. Tarımı desteklemek adına her türlü desteği sunduklarını, sulak alanları değerlendirmek için önemli hibeler verdiklerini ve tarıma olan desteğin giderecek artacağını söyleyen Erdoğan, teknolojik alanda da yerli ve milli üretim kapsamında önemli ilerlemeler kaydedildiğini, bu gelişmelerin özellikle TSK envanterine çok büyük katkılar sağladığını ve giderek bu alanda dışa bağlılığın azalmaya başladığını dile getirdi.

"Yeni kıdem tazminatı sistemi sayesinde, kıdem tazminatı insafa değil sisteme dayalı olacak"

Yeni kıdem tazminatı sisteminin yanlış anlaşıldığını dile getiren Erdoğan, yeni sistemle birlikte işçinin kıdem tazminatı yarım değil, tam olarak alacağını dile getirdi. Çoğu işçinin kıdem tazminatını içerde bıraktığını veya insaflı davranıp istemediğini söyleyen Erdoğan, artık yeni düzenlemeyle birlikte kıdem tazminatının hem işçi hem de işveren için zorunlu hale geleceğini söyledi.
Kıdem tazminatı konusunda işçi-işveren sendikalarını ortak bir anlaşmaya davet ettiklerini dile getiren Erdoğan, iki tarafın da işi kabineye bırakmak için çabaladıklarını ve bu durumun art niyet içerdiğini söyledi. Kıdem tazminatının tam olarak zorunluluk haline getirmek, işçilerin haklarını korumak ve herkesin kıdem tazminatı hakkını kullanmak için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü söyleyen Erdoğan, yakın zamanda bu konuda hakkında yapılan çalışmaların açıklanacağını da ifade etti. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler