Erdoğan yeni dönem Türkiye ekonomisine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi Şurası'nda ekonomide yeni döneme ilişkin açıklamalarda bulundu.
19 Kasım 2020 Perşembe

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi Şurası’na katıldı. Şura’da ekonomiye ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, özellikle yatırımcılar konusuna bir parantez açtı. Yüksek faizlerin ne gibi sonuçlarının ortada olduğunu belirten Erdoğan, yeni dönemde yüksek faizlerle yatırımcıların ezdirilmeyeceği mesajını verdi. Ardından Türkiye’nin ekonomisine ve enflasyon oranlarına değinen Erdoğan, şuan için ekonomik anlamda ilk hedeflerinin enflasyonu düşürmek olduğunu dile getirdi. Enflasyonla mücadelenin büyük önem taşıdığının altını çizen Erdoğan, öncelikli hedeflerinin enflasyonu kısa sürede olabildiğince alt seviyelere çekmek ve tek haneye düşürmek olduğunu belirtti.
 
Fiyat ile finansal istikrarın birlikte sağlanması gerektiğini, yeni dönem Türkiye ekonomisinde de fiyat ve finansal istikrarın birlikte sağlanabilmesi adına büyük çaba gösterdiklerini ifade etti. Erdoğan, enflasyonla mücadelenin şuan için gündemlerinde birinci sırada yer aldığını belirtirken, yeni dönem Türkiye ekonomisinin büyüme ve istihdam odaklı bir kalkınmayla hareket edeceğini söyledi. Mali disiplini korumanın önemine de vurgu yapan Erdoğan, ekonominin 3. Çeyreğinin ne şekilde tamamlanacağına da dikkat çekti.

Erdoğan ekonomide 3. çeyreğin tamamlanırken, bu çeyreğin şuanda oluşan veriler neticesinde büyümeyle tamamlanmasının kesinleştiğini belirtti. 2020 yılının da yine pozitif bir büyümeyle tamamlanacağına inandıklarını dile getiren Erdoğan, Türkiye’de yeni bir reform dönemine vurgu yaptı. Türkiye’nin artık yatırım ve ticaretin yükselen merkezi olarak gösterildiğini belirten Erdoğan, artık ekonomide vites yükseltme döneminin geride kaldığını, direkt olarak araç değiştirme döneminin başladığını söyledi. Önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisinin ihtiyaç duymuş olduğu reformları hayata geçirme gayreti içerisinde olduklarını belirten Erdoğan, Türkiye’nin şahlanış dönemine girdiğini ve Türkiye’nin önündeki ekonomik sorunları piyasa odaklı yaklaşımla çözeceklerini belirtti.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler