Erzincan’da bulunan altın madenine 16,4 milyon lira ceza

Erzincan'da bulunan altın madenine 16,4 milyon lira ceza kesilirken, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.
25 Haziran 2022 Cumartesi

Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan altın madenine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından en üst sınır olan 16 milyon 441 bin lira idari para cezası uygulandı.
Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “İliç Çöpler Köyü’nde, 21 Haziran'da bir altın madeni işletmesinin yığın liç sahasına ait boru hatlarında yaşanan arıza sonrası meydana gelen çevre kirliliğinin ardından bakanlığa bağlı çevre denetim ekipleri ivedilikle bölgeye sevk edildi.
 

SIZINTI TESİS DIŞINA TAŞTI


Yapılan incelemede, boru hattından kaynaklanan sızıntının tesis sınırlarının dışına taşarak, eğimli arazide aktığı, mevsim itibarıyla alt kotta bulunan dere yatağında herhangi bir su akışı bulunmadığı, dolayısıyla kuru dere yatağına ulaşan herhangi bir kirlilik olmadığı tespit edildi. Söz konusu tespitin analiz raporlarıyla teyit edilebilmesi amacıyla Çevre Laboratuvarı tarafından gerekli analizler için numuneler alındı. Boru hattındaki solüsyon ile kirlenen alanlara gerekli kimyasallar ile müdahale edilerek, kirli malzeme toprak yüzeyden sıyrılarak, güvenli alana taşındı.
 

EN ÜST SINIRDAN CEZA


Temizleme çalışmalarının yeterli olup olmadığının tespiti için de 27 numune daha alındı. Çevre kirliliğine neden olan altın madenine "en üst sınır" olan 16 milyon 441 bin lira idari para cezası uygulandı. Ayrıca söz konusu olayla ilgili 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında gerekli adli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.”

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler