Besicilere müjde! Et ve Süt Kurumu elde kalan kurbanlıkları alacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan besicileri mağdur etmeyeceklerini ve talep gelmesi durumunda ESK'nın alacağını ifade etti.
04 Agustos 2020 Salı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yapmış olduğu yazılı açıklamada kurbanlıklarını satamayan besicilere önemli bir müjde verdi. Pakdemirli, 1,2 milyon büyükbaş ve 3,6 milyon küçükbaş kurbanlığın pazarlarda yer aldığını belirtirken, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kurbanlıklarını satamayan üreticileri mağdur etmeyeceklerini belirtti. Kurban pazarlarında satılmayan hayvanların tamamını, besicilerden talep gelmesi halinde ESK eliyle alabileceklerini ifade eden Pakdemirli, 18-19 TL gibi fiyatlardan hayvanların alınacağını belirtti.

Pakdemirli yapmış olduğu açıklamada, canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesiyle birlikte 400 kg ve üzeri olan, genel sağlık durumu iyi erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatının 19 TL olacağını belirtti. Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesiyle birlikte 320-399 kilogram arası erkek kasaplık sığırların ise genel sağlık durumunun iyi olması durumunda birim fiyatlarının 18 lira olacağını ekledi. İkinci ve üçüncü kalite olan dişi kesimlik sığırların ise canlı olarak alınmayacağını belirten Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları ile satın alınacağını belirtti.

Küçükbaş hayvanlarda tokluk firesi çıkarılmadan canlı kg alım fiyatının 17 lira olacağını ifade eden Pakdemirli, koyunların canlı kg fiyatlarının 15 lira, keçilerin canlı kg fiyatlarının ise 13 lira üzerinden satın alınacağını belirtti. Bakan Pakdemirli, satılmayan kurbanlıkların Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından görevlendirilen veteriner hekimler tarafından kontrol edilerek, uygun raporu almaları doğrultusunda besicilerden alınacağını ve kesimhaneye götürleceğini de sözlerine ekledi.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler