Ev Sahipleri İçin Değer Artış Kazancı Açıklaması

Değer artış kazancıyla alakalı milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren önemli bir açıklama Maliye Bakanlığı tarafından yapıldı.
26 Nisan 2014 Cumartesi 01:49


Hem konut sahibi olan hem de emlak alım satımı yapan herkesi yakından ilgilendiren bir açıklama yapıldı. Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan özelge milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Çünkü bu karar sayesinde konut satın alırken daha az vergi ödenmesi mümkün olabilir. Çünkü konut satın alırken ödenen toplu harç miktarı değer artış kazancından düşülebilecek.

Bazı Harcamalar da Bu Hesaba Katılabilecek

İstanbul’da bir vatandaş tarafından sorulan soru üzerine Maliye Bakanlığı tarafından özelge ile konuya açıklık getirdi. Söz konusu özelgede, değer artış kazancının hesaplanması esnasında, mülkün satın alma bedelinin yanı sıra değerini artıracak şekilde yenilenmesi veya ilaveler yapılması için yapılan harcamaların fiyat hesabına katılabileceği vurgulandı.

2010 yılında 200 bin liraya aldığı evini 2013 yılında 300 bin liraya satan kişi, alırken o tarihte geçerli binde 16.5 üzerinden 3.300 lira, satarken de binde 20 oranı üzerinden 4 bin lira tapu harcı ödedi. Yurttaşın vergi kazancı, en düşük (yüzde 15) vergi üzerinden hesaplandığında bile 1.110 liraya ulaşmış oluyor. Aradaki fark pek çok kişinin ödediği vergi oranlarında söz konusu olabilir.

Kategori:

Diğer Haberler