EYT’liler ikinci sınıf vatandaş mı? Özüpak’tan açıklama

EYT’liler, SGK’nın emekli aylığı hesaplama uygulamasının güncellenerek yeniden açılması sonrası kendilerine yapılacak maaş zammı konusunda kafa karışıklığı...
20 Ocak 2023 Cuma 11:54


EYT’liler, SGK’nın emekli aylığı hesaplama uygulamasının güncellenerek yeniden açılması sonrası kendilerine yapılacak maaş zammı konusunda kafa karışıklığı yaşarken konu Fox Haber’de de gündeme geldi. Burada bir açıklama yapan EYT Federasyonu Başkanı Gönül Boran Özüpak da, “Bugün asgari ücret 8 bin 500 lira ve bizlere reva görülen 5 bin 500 lira. Bu rakamlar açlık sınırının kat kat altında.” ifadelerini kullandı.

Emeklilerin ve Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) hesabına yatan ve yatacak olan emekli aylıklarının, açıklanan resmi rakamların altında kalması kafa karışıklığına yol açtı.
Konu Fox Haber’de de masaya yatırılırken Selçuk Tepeli, “Kafalar karmakarışık ama bu arada başka tartışmalar, başka şikayet konuları da var, emekliye yüzde 30 zam, EYT’liye yüzde 15. Nasıl olacak?” yorumunda bulundu.
Konuyla ilgili haberde, EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak’ın da yorumlarına yer verildi.

Özüpak’ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

“Yüzde 30 emeklilere verildi evet, biz henüz emekli değildik ama olabilirdik. Haksızlık olduğunu biliyoruz.
Bir tarafta asgari ücrete yüzde 57 zam var,  emekliye yüzde 30 zam var, milletvekilllerine yüzde 76’lara varan zamlar var.
Bugün asgari ücret 8 bin 500 lira ve bizlere reva görülen 5 bin 500 lira. Bu rakamlar açlık sınırının kat kat altında, asgari ücretin altında.”

Kategori:

Diğer Haberler