Faizsiz 100 bin TL kredi için son başvuru tarihi yaklaşıyor

KOSGEB’den işverenleri yakından ilgilendiren bir adım geldi. İstihdamı artırmak isteyen KOSGEB, başvuran işletmelere faizsiz ve 2 yıl geri ödemesiz kredi desteği sağlayacak.
08 Mart 2022 Salı

KOSGEB işverenlere 100 bin TL faizsiz kredi desteği verecek. Başvurular 31 Mart tarihine kadar e-devlet üzerinden alınacak. 2 yıl geri ödemesiz olan KOSGEB kredi başvuru şartları neler? Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), işverenlere her yeni mezun istihdamı için 100 bin, kadın istihdamı için ise 110 bin faizsiz kredi desteği sağlayacak.

12 AY BOYUNCA ÇALIŞTIRMA SÖZÜNE KARŞI FAİZSİZ KREDİ

Son 12 aydaki ortalama istihdamını koruyan işletmeler, 12 ay boyunca çalıştırma taahhüdü verdiği her bir personel için faizsiz ve 2 yıl geri ödemesiz destek alacak. Sonraki 24 ayda (2 yıl) eşit taksitlerle (4 ayda bir 6 eşit taksit) faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB'e ödeme yapılacak. Mikro işletmeler 2, küçük işletmeler de 5 personele kadar bu fırsattan yararlanabilecek.

KOSGEB DESTEĞİ KAPSAMINDA KİMLER İŞE ALINABİLİR?

Personel işe alınmadan önce destek başvurusu yapılacak. Eş, anne, baba, kardeş ve çocuk için destek ödemesi alınamayacak.
İşe alınacakta bunlara bakılacak:

-Meslek lisesi veya teknik lise mezunu olması gerekiyor.

-En az 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite mezunu olmalı.

-Doğum yılı 1981 ve sonrası olanlar için geçerli.

-Son 3 yıl içerisinde 180 günden fazla çalışmamış olmalı.

İŞVERENDE ARANACAK KOŞULLAR

Firmanın 2019 ve öncesinde kurulmuş olması gerekiyor. 2019 yılı cirosu en az 75 bin lirayı bulması gerekiyor. Hedef sektörlerde faaliyet gösteren genç girişimcilerde ciro şartı olmaksızın 2017 ve öncesinde kurulmuş olmalarına bakılıyor. Destek döneminde çalışan sayısı 2021 yılı ortalamasının altına düşmemeli. Mikro ve küçük işletme olmalı. Vadesi gelmiş veya yapılandırılmış SGK ve vergi borcu bulunmamalı.

FAİZSİZ KOSGEB KREDİSİ HANGİ SEKTÖRLERİ KAPSIYOR?

İmalat:
Gıda, içecek, tekstil, giyim eşyası, deri ve deri ürünleri, ağaç ve ağaç ürünleri, kağıt ve kağıt ürünleri, kauçuk ve plastik ürünleri, elektrikli teçhizat imalatı, mobilya imalatı.

Toptan ve perakende ticaret: motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı.

Konaklama ve yiyecek hizmetleri: Lokanta ve seyyar yemek hizmeti.

İdari ve destek hizmetleri: Seyahat acentesi, tur operatörü.

Diğer faaliyet hizmetleri: Kuru temizleme, kuaför ve güzellik salonları.

Diğer Haberler