Faizsiz Kamu Bankası Kuruluyor

Kamunun faizsiz banka stratejisi netleşirken, sektörde müstakil tartışması başladı.
01 Haziran 2014 Pazar 10:58


Faiz oranı uygulamayan finans kuruluşları yaptığı açıklama ile sektöre katkı sağlanmasının oldukça önemli bir konu olduğunun altını çizerken, kamudaki mevduat bankalarının da müstakil bir yapıya bürünmesinin doğru olacağının altını çizdi. Konu ayrıca TKBB Genel Kurulu’nda da gündeme gelecek gibi gözüküyor.

Hazine tarafından yürütülen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yakından takip altına aldığı bu süreç ilk önce Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kamunun faizsiz banka planlarını netleştirirken, sektör içinde de müstakil tartışmalarını başlatmış oldu.
Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) ekonomi açısından yönetim sektörüne atılması beklenen Ziraat ve Halkbank tarafından kurulacak katılım bankalarının, mevcut rakipler için haksız rekabete yol açmaması yönünde talebini dile getirdi.

Torba Yasa Neleri Kapsıyor?

TMSF bünyesinde bulunan Türk Ticaret Bankası da faizsiz banka haline getiriliyor. Hükümetin çıkarmaya hazırlandığı torba yasanın içinde uzun süredir gündemde yer alan iki önemli düzenleme de yer alıyor. Kamu bankalarına faizsiz bankacılık izni verilmesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesindeki Vakıfbank hisselerinin hazineye devredilmesini kapsıyor.

Faaliyet izni olmayan Türkbank’ın torba kanuna gelecek yeni bir madde ile satışa hazır hale getirilmesi de bekleniyor. Türkbank, Halk Bankası olarak gösterilirken, Ziraat Bankası konusunda durum hakkında henüz net bir bilgi yer almıyor.

Adabank konusunda da geçmişte yer alan haberler Ziraat Bankası’nın yeni bir faizsiz banka ile hayatına devam etmesi ihtimalini güçlendiriyor. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler