Fed'den, Bankalara 'ek kapital' Zorunluluğu

Fed'in bankalarla ilgili yeni düzenlemelerini içermektedir.
21 Temmuz 2015 Salı 08:57


Fed, ülkenin büyük bankalarını 'ek kapital' mecburiyetinde bırakan düzenlemeyi onayladı. Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan yazılı açıklamada, sekiz büyük için kapital arttırımı zorunluluğuna gidileceği bildirildi. 

SEKİZ BANKAYA 'EK KAPİTAL'

Fed'in duyurusunda, Yönetim Kurulu'nun ABD'de 'küresel sistematik öneme sahip' sekiz büyük bankasına 'ek kapital' zorunluluğu getirecek olan düzenlemeyi oy çoğunluğu ile kabul ettiği açıklandı. Bu düzenlemeye tabi tutulacak en büyük sekiz bankayı, J.P. Morgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs, Morgan Stanley, New York Mellon ve State Street oluşturuyor. Fed Başkanı Janet Yellen, onaylanan düzenlemenin bankaları daha çok kapital bulundurmak veya küçültmek arasında seçim yapmak zorunda bırakacağını söylerken her iki seçimin de ABD'yi olası finansal krizlere karşı güçlendireceğini belirtti.

BANKALAR İÇİN YENİ KAPİTAL KURALLARI

Fed'in onayladığı yeni kapital kuralları 1 Ocak 2016 tarihinde kademeli olarak yürürlüğe girecek. Yeni kapital kurallarının şartlarını yerine getirebilmek için bankalara tanınan süre ise 1 Ocak 2019 tarihinde sona erecek. Bankaların yeni kapital kurallarına göre sermayelerini, risk ağırlıklı varlıklarının %1 ile %4,5'i oranında arttırması gerekecek. Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, 'ek kapital' düzenlemesinin geçen senenin Aralık ayında önerildiğini belirtmişti. Adı geçen bankaların çoğunun ilgili düzenlemenin şartlarını karşıladığını söyleyen Fischer, gereklilikleri sağlamayan tek bankanın J.P. Morgan Chase olduğunu vurguladı. 

Diğer Haberler