FED, Faiz Artırımına Gitmeli!

Merkez bankalarının üst düzey yetkilileri Eylül'de faiz artırımına gidileceği yönünde açıklamalar yaptı.
31 Agustos 2015 Pazartesi 16:27


Fed'in faiz artırımının ertelenmesini istemeyen küresel merkez bankaları üst düzey yetkilileri, olası faiz artışına hazır olduklarını belirtiler. Haftasonu Jackson Hole'de toplanan yetkililerin çoğunluğu faiz artışının yapılması yönünde konuşma yaptı.

FAİZ ARTIŞININ DAHA FAZLA GECİKTİRİLMEMESİNİ İSTEDİLER

Haftasonunda farklı merkez bankalarından gelen üst düzey yetkililer Jackson Hole'de yapılan konferansta, Fed tarafından yapılacak olan faiz artışına hazır olduklarını açıkladılar. Ayrıca yetkililer toplantıda, Fed'in faiz artırımı hamlesinin daha fazla geciktirilmemesini istedi. Olası faiz artırımına hazır olunmasının başlıca sebebi olarak, son bir yıldır devam eden doların kazanma faktörü olduğu belirtildi.

Dow Jones endeksinin bir günde 1,000 gerilediği geçen hafta dünya piyasaları da Çin ekonomisinin durgunlaştığı kaygılarıyla çalkalanıyordu. Böylesi bir haftanın sonunda buluşan merkez bankaları yetkililerinin bazılarından Eylül ayında ABD'de faizlerin arttırılabileceği yönünde açıklamalar geldi. Çin Merkez Bankası ile IMF ise faiz artışı için beklenmesi gerektiğini savunuyor. Fed, faizleri neredeyse altı yıldır sıfıra yakın tutuyor.

Kategori:

Diğer Haberler