Fed faiz kararı sonrası altın ne olur?

Altın fiyatları rekor seviyelere yükselmesinin ardından bu akşam 21'de açıklanacak Mart ayı Fed faiz kararı öncesinde düşüşe geçti. Ons altın fiyatları 2000 doların, gram altın fiyatı...
22 Mart 2023 Çarşamba 12:48


Altın fiyatları rekor seviyelere yükselmesinin ardından bu akşam 21'de açıklanacak Mart ayı Fed faiz kararı öncesinde düşüşe geçti. Ons altın fiyatları 2000 doların, gram altın fiyatı ise 1.200 liranın altına çekildi. “Fed faiz kararı ne olacak?”, “Altın fiyatları yükselişini sürdürecek mi?” gibi sorulara yanıt aranırken tahminler bir bir ortaya çıktı. Altın gram fiyatı için kuyumculardan uyarı gelirken, araştırma şirketi Fitch Solutions ise ons altın tahminininde 100 dolarlık artışa gitti.

Dünya piyasalarının gözü kulağı bugün de devam eden ABD Merkez Bankası (Fed) FOMC toplantısından çıkacak sonuca çevrildi. Fed öncesi döviz kanadında zayıflık dururken, ABD ve Avrupa’daki bankacılık krizinin de etkisiyle altın fiyatları son bir yılın zirvesine oturdu. Böylece gram altın fiyatları için sene başından bu yana getiri yüzde 10 olurken, dolar/TL’nin yükseliş oranı yüzde 1,7 ile sınırlı seviyede kaldı.

MART AYI FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Dün başlayan ve bugün de devam eden Fed toplantısının ardından Başkan Jerome Powell’ın Mart ayı Fed faiz kararını duyurması bekleniyor. Saat 21.00’de faiz kararı ve toplantı metni açıklanacak. 30 dakika sonra ise başkan Powell konuşacak.

FED FAİZ KARARI NE OLACAK?

Ülkede son enflasyon verisinin beklentilere paralel gelmesine karşılık çekirdek enflasyonda yaşanan yükseliş piyasalarda faiz artışı beklentilerini yeniden gündeme getirdi. Ancak ABD'de Silvergate, Silicon Valley ve Signature Bank'ın batması sonrasında masada bulunan 50 baz puanlık faiz artırımı ihtimali yerini 25 baz puana bıraktı. Hatta bazı ekonomistler Fed'in faizi sabit tutabileceğini de belirtti.
Bankacılık sistemine duyulan endişenin risk iştahını düşürmesi ve güvenli liman talebini artırması ile ons altın 2.000 doları aşarak son bir yılın en yüksek seviyesine yükselmişti. Yurt içinde de gram altın fiyatı ons hareketine bağlı rekor seviyeye ulaştı. Gram altın 1.229 TL, çeyrek altın 2.035 TL’ye ve Cumhuriyet altını 8.237 TL’ye çıkarak tarihi yüksek seviyeyi gördü.
Bugün piyasalardaki satışların azalması ve dolardaki düşüşün durması ile ons fiyatı 1.941 dolara inerken altın gram fiyatı da yeniden 1.200 TL’nin altına çekildi. Şu sıralar gram altın 1.186 TL’den değerleniyor. Çeyrek altın 1.939 TL, Cumhuriyet altını 8.184 TL, 22 ayar bileziğin gram fiyatı 1.165 TL’den alıcı ile buluşuyor.

GRAM ALTIN İÇİN O SEVİYELERE DİKKAT!

Biz Finansal Danışmanlık'tan Murat Özsoy ise, "2023 yılı içerisinde elbette ki Fed faiz artışlarına bir son vererek izleme moduna geçecek. Dolar/TL ise özellikle seçim sonrasında, sonuçlardan bağımsız olarak yukarı yönde biraz daha hızlanarak artış kaydedebilir. Bu senaryo sonucunda, gram altında bu yıl 1400 TL üzerindeki seviyeler gündeme gelecektir. Gram altın yatırımcısı bu senaryodan en yüksek getiriyi elde etmek için, şu anda ons altında oluşan balon fiyatlamanın geçmesini ve yatışmayı beklemeli. Devamında alımlarını daha çok seçimlere yakın ya da sonrasındaki döneme bırakmalı diye düşünüyorum. Elinde gram altın olanlar ise 1094 TL’ye doğru çekilmeler olana kadar şu anki seviyelerden düşüş başladı diye panik satışları yapmamalı" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler