Fed’in faiz kararı kripto paraları nasıl etkiledi?

Fed’in faiz kararı kripto paraları nasıl etkiledi? Sorusu günün en fazla aranan soruları arasına girdi. Yapılan açıklamalara göre Fed’in faiz artırımı kripto paralarda artışa neden oldu.
17 Mart 2022 Perşembe 13:53


ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını verdi. Faiz artırımına giden Fed, kripto paraların da artmasına neden oldu. Karar sonrası en büyük kripto para olan Bitcoin (BTC), 41 bin 500 dolar seviyesine yükseldi. Bu yükselişle birlikte diğer tüm kripto para birimleri de yükseliş kaydetti. İşte kripto para piyasasında yaşanan son gelişmeleri...
 

FED KARARI SONRASI BİTCOİN NE KADAR OLDU?


Fed, 2018’den sonra ilk kez faiz artırımı kararı verdi. Banka, politika faizini 25 baz puan artırdı. Yılın tamamında ise 6 faiz adımı daha atacağı öngörüldü. En büyü kripto para birimi Bitcoin (BTC) ise 16 Mart akşamı kararın ardından yukarı yönlü yeniden yükselişe geçti. Gün içerisinde anlık olarak 41 bin 406 dolar seviyesini gören BTC, kaydettiği son değer artışlarının ardından 40 bin 700 dolar seviyelerinden işlem görüyor.
 

BİTCOİN İLE BİRLİKTE ETHEREUM DA ARTIŞ KAYDETTİ

Bitcoin’de yaşanan bu değer artışları, tüm kripto para piyasasına da yukarı yönlü bir ivme kazandırdı. Kripto para piyasasında Bitcoin’den sonra gelen Ethereum, kaydettiği yükseliş hareketleri ile birlikte 2 bin 750 dolar fiyat seviyelerine ulaştı. Kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri ise 1,9 trilyon dolara önemli ölçüde yaklaştı.
 

KRİPTO PARALAR ARTACAK MI DÜŞECEK Mİ?


Kripto para piyasası hakkında açıklamalarda bulunan Kripto para analisti Nicholas Merten, son durumunu değerlendirerek Bitcoin’deki güncel teknik görünüme dikkat çekti. Analist, lider kripto para birimi Bitcoin‘in zirveden bu yana yaklaşık yüzde 50 oranında değer kaybetmesinin ardından bir süredir devam eden durgunluğun oldukça normal olduğunu dile getirdi. Analist, yüksek oranlı değer kayıplarının ardından yatay fiyat hareketlerinin bir süre daha devam edebileceğini, ancak konsolidasyonun ardından balinaların birikimlerini arttırma eğiliminde olabileceğini savundu. Analist, dünya çapındaki birçok gelişmenin kripto para piyasasında bir süre daha satış baskısı oluşturabileceğini ifade etse de güncel metriklerin bir yükseliş sinyali verdiğini de sözlerine ekledi.

Diğer Haberler