Finansbank Faiz İndiriminin Süreceği Beklentisinde

Finansbank Başekonomisti İnan Demir, bundan sora gelecek faiz indirimlerinin özelikle kura bağlı olacağını belirterek “Kur istikrarlı giderse gelecek ay da bir faiz indirimi gündemde olabilir,” dedi.
26 Haziran 2014 Perşembe 13:49


Merkez Bankası tarafından yapılan 75 baz puanlık indirimle birlikte Merkez Bankası son 2 Para Politikaları Kurulu toplantısında faizi 1,25 puan indirerek yüzde 8,75’e çekti. Piayasa uzmanalarının değerlendirmelerine göre Merkez Bankası faiz indirimlerine devam edebilir.

Konu hakkında görüş bildiren Finansbank Başekonomisti İnan Demir, bundan sora gelecek faiz indirimlerinin özelikle kura bağlı olacağını belirtterek “Kur istikrarlı giderse gelecek ay da bir faiz indirimi gündemde olabilir,” diyen Demir orta vadede liranın zayıflayabileceğini de ekledi: “Orta vadede faiz indirimleri lirayı zayıflatacaktır ama kısa vadede nispeten olumlu küresel koşullar lirayı destekleyebilir.” dedi.
İnan Demir, enflasyonda gerilemenin baz etkisi ile yaşanacağını ifade ederek, kurum olarak “yılın ikinci yarısında dezenflasyon” beklentilerinin sınırlı olduğunu belirtti. “Enflasyonun yılı yüzde 8’de kapatmasını bekliyoruz,” diyen başekonomist, "liranın seyri ve petrol fiyatlarının yukarı yönlü riskler arz ettiğini” belirtti.

Kategori:

Diğer Haberler