Fischer'den Faiz Artırım Sinyali

ABD Merkez Bankası yetkilileri olası faiz artırımı konusunda önemli açıklamalarda bulundu.
31 Agustos 2015 Pazartesi 06:02


Merkez bankacılarının bir araya geldiği Jackson Hole toplantısında, yetkililer tarafından genel olarak aynı mesaj verildi: Faiz artırımı gündemimizde.

''ENFLASYONUN YÜZDE 2'YE GELMESİNİ BEKLEMEYECEĞİZ''

Merkez bankacıları her yıl Ağustos ayında olduğu gibi bu yıl da Jackson Hole vadisinde bir araya geldi. Dünyanın gelişmiş ülke merkez bankacılarının katıldığı toplatıda, FED yetkilileri faiz arttırımına gidilip gidilmeyeceği hakkında yorumlar yaptı. Toplantının merakle beklenen kısmı ise FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in konuşmasıydı. Başkan Yardımcısının konuşması kısa fakat netti. Enflasyonun artacağına dair inancından bahseden Stanley Fischer konuşmasında, Eylül ayı faiz artırımının olabileceğini ancak karar verme aşaması için henüz erken bir zaman olduğunu belirtti.

Fischer'in en etkiliyici sözleri ise ''faizleri artırmak için enflasyonun yüzde 2'ye gelmesini beklemeyeceğiz'' demesiydi. Başkan yardımcısının açıklamalarından yola çıkarak, ABD'de enflasyon bekleyişinin istikrarlı olduğunu ve Eylül'de faiz artırımının sürpriz olmayacağını düşünebiliriz.

Kategori:

Diğer Haberler