Fitch, Kredi Notunu Açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı.
20 Eylül 2015 Pazar 19:14


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı. Rapora göre Türkiye'nin kredi notunda veya görünümünde bir değişiklik yok.

Kuruluş, 5 Kasım 2012'de Türkiye'nin kredi notunu değiştirmiş ve yatırım yapılabilir seviye olarak bilinen BBB-'ye yükseltmişti. O günden beridir de ne kredi notunda ne de kredi görünümünde değişiklik yapmayan kuruluş son raporunda da bu fikrini değiştirmedi. Raporda, “Bütçe dengesi güçlü, mali disiplin sürdürülüyor. Ayrıca mali disiplinin sürdürülmesine yönelik taahhüdün farklı siyasi çevrelerden destek gördüğü anlaşılıyor. 2015 yılında faiz dışı fazlanın milli gelire oranının 2014’teki gibi yüzde 1.1 olmasını bekliyoruz” denildi.

Fitch ayrıca raporda siyasi risklere de dikkat çekerken, ayrıca TL'deki değer kaybının boyutlarına ve ekonominin üçüncü çeyrekte yavaşlayabileceğine işaret etti.

Fitch'e göre ayrıca cari açıkta yapısal bir iyileşme olmaması da bir sorun. Türkiye'nin kısa vadede 213 milyar dolar gibi bir meblağa ihtiyacı olduğunu belirten kurum, Türkiye'nin küresel piyasa koşullarına açık hale geldiğini belirtti. 
Fitch son olarak, bankaların finansal şoklara karşı koyabilecek yeterlilikte döviz kaynakları olduğunu belirtti.

Diğer Haberler