Fitch Türkiye'nin Notu Ve Görünümünü Değiştirmedi

Fitch, büyüme beklentilerini 2014 için yüzde 3.2'den yüzde 2.5'e ve 2015 yılı için de yüzde 3.8'den yüzde 3.2'ye çekti.
04 Nisan 2014 Cuma 11:54


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bu sabah yayınladığı bir raporda Türkiye'nin kredi notu ve görünümünün değiştirilmediğini, fakat büyüme beklentilerinin azaltıldığını açıkladı.

Türkiye'nin BBB- notunu değiştirmeyen Fitch, görünümün de durağan olduğunu açıkladı. Aralık-Ocak ayında yatırımcıların risk almak istememesinden dolayı piyasalardan çıkmasının işleri zorlaştırdığını söyleyen Fitch, "Türkiye'nin karışık para politikası da bir nebze sadeleştirildi" dedi.

Ekonomide dengeyi bulma çabalarının daha yavaş büyümeye yol açacağının da altını çizen Fitch, büyüme beklentilerini 2014 için yüzde 3.2'den yüzde 2.5'e ve 2015 yılı için de yüzde 3.8'den yüzde 3.2'ye çekti.

Ayrıca cari açıkta görülen azalmanın da hızlanacağını belirten Fitch, açığın 2014 yılında milli gelirin yüzde 6'sı ve 2015 yılında da milli gelirin yüzde 5'i olacağı tahmininde bulundu. Raporda "Fakat ülkenin geniş dış finansman ihtiyaçları göz önüne alındığında sermaye girişlerinde yaşanacak bir düşüşün ters cari açık konusunda ters etki yaratacağına inanıyoruz" denildi.
Ayrıca Türkiye'nin dış şoklara karşı direncinin göz ardı edilmemesi gerektiği belirtilirken, siyasi risklerin en önemli belirsizliklerden birisi olduğunu ve Türkiye'nin bu alanda "uzun süredir zayıf bir skor" tutturduğunu açıkladı.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler