Fitch Üç Büyük Türk Bankasının Notunu Düşürdü

Fitch Ratings internet sitesindeki açıklamasında, Türkiye İş Bankası, Türkiye Garanti Bankası ve Akbank'ın uzun vadeli döviz ve yerel para cinsinden kredi notlarını BBB- olarak revize etti.
27 Haziran 2014 Cuma 01:00


Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Fitch Ratings resmi internet sitesinden yaptığı açıklama ile Türkiye İş Bankası, Türkiye Garanti Bankası ve Akbank’ın uzun vadeli döviz ve yerel paraları cinsindeki kredi notu konusunda değişikliğe giderek BBB’den BBB-‘ye çevirdiğini duyurdu.

Yapılan resmi açıklamada, mevzu bahis üç ayrı bankanın uzun vadeye sahip not görümünün durağan bir yapıda olduğunu, Yapı Kredi Bankası’nın da not görünümünün Unicredit SpA değerlendirmelerine uyumlu halde durağan yapıya sahip olduğu ancak bunu negatife çevirdikleri de yer alıyor. Yapı Kredi Bankası ise bu durumdan BBB olarak etkileniyor.

Gerekçeler Neler?
Fitch’in devam eden açıklamaları arasında, Türkiye İş Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Akbank ve Yapı Kredi’nin kapasite bazında reytinglerinin de BBB’den BBB-‘ye değiştirildiği bilgisine de yer ayırıldı.

Açıklamalara ve gidilen bu değişikliklere gerekçe olarak Fitch, krediler üzerindeki anlık artışlardan kaynaklı yaşanan risklerin yüksek dış borç seviyelerini baz aldıklarını söyledi. Finansal anlamda içinde bulunduğumuz yıllarda bozulmanın da gözüktüğünü son olarak sözlerine ekledi.


Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler