Garanti Bankası Faiz Düşüşünün Sektöre Katkısı

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, ilk 6 ayda KOBİ kredilerinin yüzde 20 artışla tüketici kredilerden daha hızlı büyüdüğünü belirtti.
17 Haziran 2014 Salı 15:04


Garanti Anadolu Sohbetlerinin Tunceli bölgesinde yapılan oturumundan sonra muhabirlerin sorularını tek tek yanıtlayan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, 6 ayda KOBİ kredileri %20 artışla birlikte tüketicilerin kredilere oranla daha fazla büyüme gösteriyor açıklamasını yaptı.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Ekonomi olarak yılın ikinci çeyreği ilk çeyreğe göre daha verimli geçecek. Ancak kar marjlarının düşmesi bankaların karlarını daha sıkıntılı bir sürece sokabilir. Bankacılık üzerinden para kazanmak ikinci çeyrekte zorlayıcı olabilir” açıklamasını yaptı.




Karadere, ikinci çeyrekte taleplerin canlanmasını beklediğini söylerken, “Kobi kredileri bu sene içerisinde 18 ile 20 civarında artış gösterebilir diye düşünüyorduk. Şu anki verilere göre bu rakamlar biraz daha yükselebilir” şeklinde konuştu.

Faiz Düşüşü ve Bankalara Etkisi

Karadere, faiz oranlarının düşüşüyle birlikte bankacılık sektörünün etkileri hakkında şu açıklamaları yaptı “Faiz düşüşleri bankalar üzerindeki kar marjını ilk bakışta düşürür gibi gözükse dahi uzun vade içerisinde büyümesine katkıda bulunuyor. Faizler düşerken ekonomi büyümezse tehlikeli durumlar başlayabilir.

Bu sebeple ekonomi ikinci çeyrekte ilk çeyreğe kıyasla daha iyi geçecek diye düşünüyorum. Bankacılık sektörü söz konusu olduğunda ise düşük kar marjları yüzünden tersi bir durum söz konusu olacak. Kar marjlarından dolayı bankalar karlılık konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Bankacılık üzerinden para kazanmak ikinci çeyrekte zorlayıcı olacak.” dedi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler