Garanti BBVA ‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’ buluşmalarını başlattı!

Garanti BBVA, “İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” konulu etkinliklere başladı.
23 Kasım 2022 Çarşamba


“İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” konulu etkinliğin ilki Fişekhane İstanbul’da gerçekleşti.
 
Garanti BBVA “İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” etkinlikleri ile Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması ile beraber KOBİ’ler başta olmak üzere Avrupa Birliği ihracatında, bu süreçlerden etkilenecek sektör ve kurumlara somut önerilerle süreci anlatmak, akıllardaki sorulara cevap verebilmek ve ‘Yeşil Mutabakat’ konusunda danışmanlık yaparak kurumların hareketlenmesine önayak olmayı amaçlanıyor.

AVRUPA YEŞİL MUTABAKATINA HAZIRLANIRKEN TÜRKİYE NELER YAPMALI?

Etkinliği açılış konuşmasını Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu yaptı. Avrupa Yeşil Mutabakatına Hazırlanırken Türkiye Neler Yapmalı? Konulu panele Gazeteci yazar Ilgaz Gürsoy moderatörlük yaptı.

KURUM VE ŞİRKETLER MASAYA YATIRILDI

Panelde konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Levent Kurnaz ile Ankara Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Güray, şirket ve kurumların yakın gelecekteki gelişmeler ışığında yapmaları gereken değişiklikleri masaya yatırdı.
Avrupa Yeşil Mutabakatına Hazırlanırken Türkiye Neler Yapmalı? Konulu panelin ardından Yeni İş Normali: Sürdürülebilirlik ve Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması Odağında Teknik Bilgi ve Deneyim Paylaşımı konuşu paneller gerçekleştirildi.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE SINIRDA KARBON DÜZENLEMESİ

‘Yeni İş Normali: Sürdürülebilirlik’ ve ‘Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması Odağında Teknik Bilgi ve Deneyim Paylaşımı’ konulu diğer panellerde ise alanlarında uzman isimler ihracatçı firmaları teknik konularda bilgilendirdi.

GARANTİ BBVA BİLGİ VERDİ

Etkinlikte, Garanti BBVA’nın sera gazı emisyonlarını azaltmak isteyen müşterilerinin çalışmalarını kolaylaştırmak, bu yolda desteklemek üzere geliştirdiği sürdürülebilirlik temalı yeni destek paketi hakkında da bilgi verildi. Destek ürün çalışması kapsamında karbon emisyonunu azaltmak isteyen Garanti BBVA müşterileri tecrübe ve iletişim ağından yararlanmanın yanı sıra faiz avantajlı kredi paketinden de faydalanabilecek. Kredi paketi kapsamında Türk Standartları Enstitüsü’yle de iş birliği yapan banka, müşterilerine kapasite gelişimi konusunda destek sağlayacak. Garanti BBVA müşterileri karbon emisyonlarını azaltırken sera gazı yönetimi konusunda da bilgilenecek.

EN BÜYÜK AKTÖRÜ FİNANS SEKTÖRÜ VE ÜRETİCİLER

‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’ buluşmalarıyla ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Bugünkü gibi devam edersek, 2050’ye kadar dünyadaki küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlandırma hedefini maalesef aşacağız. Hali hazırda bunun 1,1’i zaten aşılmış durumda. Mevcut düzenle ilerlersek 2025, 2026’da da kalan kısmı aşılacak ve dünya dönüşü olmayan bir sürece girecek. Bu nedenle mevcut iş yapış şekillerimizi acilen değiştirmemiz gerekiyor. İklim kriziyle mücadeledeki dönüşümün en büyük aktörü bizler yani finans sektörü ve üreticiler olacak. Garanti BBVA olarak, gelecekte oluşabilecek maddi, manevi hasarlardan korunmak ve ülkemizin, ülkemiz üreticilerinin bu süreçten başarıyla çıkmasına katkı sağlamak amacıyla İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” bilinçlendirme toplantılarını yapmaya karar verdik” dedi.

“GARANTİ BBVA OLARAK DESTEK OLACAĞIZ”

Recep Baştuğ sözlerini şöyle sürdürdü:“Avrupa Birliği’nin sürdürülebilirlikle ilgili yol planını Yeşil Mutabakat olarak adlandırıyoruz. Yeşil Mutabakat kapsamında hedeflenen dönüşüm 8 alt başlık altında kurgulanmış durumda. Bu alt başlıkların tamamının hayatımızı etkileyeceği çok net. Ama acil aksiyon alınması gereken konulardan bir tanesi ve bize göre en önemlisi sınırda karbon düzenlemesi mekanizmasıdır. Raporlama 2023’te başlayacak ve 2026’da, taraf ülkelere yapılacak ihracatta vergilendirme gündeme gelecek. Bu arada mutabakatın daha erkene çekilmesi de gündemde. Yani belirlenen kriterlere uygun üretim yapmayan ihracatçı şirketler oldukça yüksek karbon vergisi ödemek zorunda kalacak. İhracatımızın yaklaşık %67’sini gelişmiş ülkelere yaptığımız düşünüldüğünde; 2026 itibarıyla sınırda karbon düzenlemesi kapsamında karbon yoğun sektörlere yansıyacak ek vergi maliyeti yıllık 1 milyar Euro’ya kadar ulaşabilir. Bu yüzden bizim üretim tekniklerimizi acilen sürdürülebilirliğe uygun hale dönüştürmemiz gerekiyor. Garanti BBVA olarak yeşil dönüşüm sürecinde her türlü imkânımızla paydaşlarımıza destek olacağız.”

Diğer Haberler