Gelişmiş Ülkelerin Tahvil Satışı Son 6 Yılın En Yükseğinde

Uluslararası Ödemeler Bankası'ndan elde edilen bilgilere göre gelişmiş ülkelerin borçlanıcılarının ilk yarıyıldaki tahvil satışları 2010'ların zirvesine çıktı.
14 Eylül 2015 Pazartesi 12:15


Uluslararası Ödemeler Bankası(BIS)'ndan elde edilen bilgilere göre gelişmiş ülkelerin borçlanıcılarının ilk yarıyıldaki tahvil satışları 2010'ların zirvesine çıkarken, gelişmekte olan ülkelerde ise hız kaybı var.

BIS'e göre, Haziran ayı itibariyle gerçekleşen menkul kıymet ihracı 247 milyar dolar hacmine ulaşmış vaziyette iken, gelişen piyasaların aynı dönemdeki tahvil ihracı 137 milyar dolarda kalarak 2010'dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Finans dışı şirketlerde Çin seviyesini korusa da özellikle Brezilya ve Güney Kore ciddi bir düşüşle karşı karşıya geldiler.
BIS'e göre uluslararsı şirketlerin Avrupa Merkez Bankası'nın genişleme programına göre Euro ile borçlanmanın maliyetlerini düşük tutması, büyük şirketleri Euro cinsinden tahvil satmaya çekiyor. Ayrıca ABD tahvilleri ile bağlı olan Avrupa exchange-traded fonlara giren sermaye de 800 milyon dolar artarak 4.8 milyar dolara yükseldi.

Diğer Haberler