Gram altın ve dolar yükselecek mi düşecek mi?

Gram altın ve dolar düşecek mi yükselecek mi? Sorusuna Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, cevap verdi. Memiş, bazı tahminlerini paylaşırken yatırımcılara uyarılarda bulundu.
19 Mart 2022 Cumartesi 13:55


Altın ve dolar kritik bir haftayı geride bıraktı. Ukrayna-Rusya Savaşı devam ederken ABD Merkez Bankası (Fed) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz kararlarını açıkladı. Fed faiz artırımı kararı verirken TCMB, politika faizini sabit tuttu. Bu sürecin öncesinde gerileyen altın ve dolar, haftanın son günlerinde yükselişe geçti. Ons altın 1907 dolara ulaşırken gram altın 900-920 TL bandını gördü. Dolar ise Cuma günün 14,80 TL’den kapattı.
 

DOLAR VE ALTIN İÇİN ALIM SEVİYELERİ TAHMİNİ


Bu gelişmelerin ardından Youtube hesabından açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın ve dolar için alım fırsatı olacak seviyeleri paylaşarak, genel
değerlendirmelerde bulundu. 

KUR KORUMALI MEVDUAT DOLARIN KADERİNİ BELİRLEYECEK


Dolara ilişkin değerlendirmelerde bulunan İslam Memiş, “Dolar kuru bu hafta 14,90 seviyelerine kadar yükseldi. Dolar kuru ABD Merkez Bankası (Fed) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı vardı. Yaptığım uyarılarda yüksek beklentiye girilmemesini söylemiştim. Çünkü 15 lirayı kıracak diye senaryolar vardı. Benim öngörüm de çok yüksek beklentiye girmeme yönündeydi. Ve haliyle kırmızı çizgi olan 14,80 lira seviyesine çekildi. Ama bu da alım fırsatı için uygun bir seviye değil. Önümüzdeki hafta Kur Korumalı Mevduat’ın karşı ödemeleri olacak. Yatırımcılar paralarını çekecek mi, devam mı edecekler, ne kadar maliyet olacak bakacağız. Alım için yüksek bulduğum için dolar tarafına sıcak bakmıyorum” dedi.
 

GRAM ALTIN DÜŞECEK Mİ?


Gram altın fiyatının 900-920 lira aralığına sıkıştığını kaydeden İslam Memiş, “Ama bu hafta ons altındaki 1907 dolar seviyesine kadar olan düşüşlerden kaynaklı gram altın/TL fiyatı operasyon süreci sonrası ilk defa 895 lirayı gördü. 900 liranın üzerindeki gram altın alım için uygun değildir. 850-900 lira bant aralığını kademeli alım fırsatı olarak değerlendiririm. Ama tekrar jeopolitik risklerde tırmanma olur ve hiç öngöremediğimiz hiç kimsenin bilmediği bir gelişme olursa ancak trend değişir” ifadelerini kullandı.
 

DOLAR VE ALTIN İÇİN KRİTİK HAFTA SONU


“Hafta sonu herhangi bir gerginlik olmazsa yeni haftaya sakin başlayabiliriz” diyen İslam Memiş, “Hafta sonları genelde piyasaların yarasını kaşırlar. Bu olumsuz haberler genelde hafta sonu oluyor ki yeni haftaya hazırlık olsun diye. Bu yüzden hafta sonları sosyal medyada çok ciddi bilgi kirliliği olur. Hafta sonu gelen yanlış haber akışlarına karşı rahat olun” diyerek yatırımcılara uyarıda bulundu.

Diğer Haberler