GSS Borcu İçin Başvuru Tarihi 30 Eylül

GSS borcu sildirme ve GSS borcu taksitlendirme imkanı için başvuruda bulunma süresi sona eriyor.
07 Eylül 2015 Pazartesi 08:34


Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcundan kurtulmak isteyenlerin başvuru yapabilmeleri için 23 gün kaldı. İlgili tarihe kadar GSS sorgulaması yaptıran ve borcu bulunan vatandaşların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

GELİR DURUMLARININ BELGELENMESİ İÇİN BAŞVURU

GSS borcundan kurtulmak için son gün 30 Eylül. Çalışma Bakanlığı tarafından yaklaşık 5 milyon kişinin gelir testi yaptırmadığı açıklanmıştı. Yasa ile gelen imkandan bu kişilerin yararlanabilmeleri için 30 Eylül tarihine kadar bulundukları yerlerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına test için başvurmaları gerekiyor.

GSS borcu sildirme ile ilgili yasa şöyle; gelir testi sonucu, hane halkının kişi başına geliri brüt asgari ücretin 424.5 lirasına tekabül eden üçte biri oranından az olanların GSS borcu silinecek. Ayrıca yasaya göre, GSS borç sildirme ile birlikte sağlıktan da yararlanılmaya başlanacak. Geliri bu rakamın üzerinde olanlar için gelir oranında belirlenecek prim geçmişe ilişkin olarak yeniden hesaplanacak. Yasa ile gelen imkanlar doğrultusunda en yüksek limitten çıkarılan borçlardan kurtulmak mümkün olacak. Ayrıca istenilirse, çıkan GSS borcunu taksitle ödeme imkanı da sağlanacak.
GSS borcu yapılandırma için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin, ikamet adreslerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne gitmeleri gerekmektedir. GSS borcunu öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayarak GSS sorgulaması yaptırabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu/

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler