Gümüşte düşüş! Gümüşte düşüş sürecek mi?

Gümüşte düşüş! Gümüşte düşüş sürecek mi?
13 Mayıs 2022 Cuma 17:52


Gümüşte 26.13 dolar seviyesinde karşılaşılan direnç sonrası başlayan düşüş 21.27 desteğine kadar devam etti. 21.27 seviyesinden alınan destekle de toparlanmalar görülüyor. Analistlere göre, toparlanmanın devamında 22.10 ve 22.76 direnç olarak izlenebilir. 21.27 seviyesinin aşağı yönlü kırılması ve altı fiyatlamada ise 20.60 ve 19.46 doların destek oluşturabileceği uyarısı yapılıyor.
 

GÜMÜŞTE DÜŞÜŞ 13 MAYIS CUMA


Ancak analistler, ons gümüşte 21 dolarda güçlü bir destek bölgesi oluştuğunu söylüyor. Ons gümüş toparlanma girişiminde bulunduğunda öncelikle 22 dolar bölgesinde kurulu olan kuvvetli direnç bariyerini kırması gerekiyor. Değerli metalin 22 dolar ile 22.40 dolar aralığındaki satışla karşılaşma olasılığı görmekle birlikte uzmanlar, metalin 22.40 doları yukarı yönde kırarsa hızlı kazanımlar gösterebileceğini düşünüyor. Böylelikle fiyatların ons başına 23 dolara kadar çıkabileceği ifade ediliyor.
 

GÜMÜŞ FİYATLARI ARTAR MI?

Yatırımcı girişi altından daha az olduğu için bu yılın ilk çeyreğinde gümüş fiyatları çok az artış gösterebildi. Güçlü tüketici elektroniği talebine rağmen, Çin'in imalat sektörlerinin karantina sırasındaki zayıflaması gümüşe olan tüketim talebi için risk oluşturuyor. Bununla birlikte, fotovoltaik talebin yanı sıra elektrikli araç (EV) sektöründen gelen talep, daha temiz enerjiye olan geçiş sürecinde devam ediyor. Ons gümüşün avantajı olarak yorumlanabilecek bir olgu da ABD Dolar endeksinin bazı uzmanlara göre zirveye yakın olması ve olası gevşemelerde gümüşün cazibesinin artacak olması. ABD Dolar endeksi değerli metaller ile ters yönde hareket ediyor ve değerli metal fiyatlarını baskılıyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler