Halk Bankası Katılım Bankası Kuruyor

Halk Bankasının 2015 yılında katılım bankası kurması.
21 Ocak 2015 Çarşamba 15:56


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yaptığı açıklamaya göre, Halk Bankası’nın katılım bankasını kuracaklarını belirtip, bu bankanın kurulduğu andan itibaren faizsiz bir sistem ile çalışmak isteyen esnafların yüzlerini güldüreceğini duyurdu. Katılım bankasının yıl sonuna kadar ülkemizde faaliyete geçmesi bekleniyor.

Kendisinin de esnaf bir aileden geldiğinin altını katılmış olduğu Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) kapsamında çizen Babacan, ülkemizin esnaf sorunlarına çözüm konusunda bu giderek daha iyi bir yol izlediğini söyledi.
TESKOMB’un esnaf yararına birçok faydalı hizmetleri olduğunu da söyleyen Babacan, TESKOMB çalışmalarını sürdürdükçe maliyetlerin düştüğünü ve bu doğrultuda Halk Bankası ile esnafa çok faydalı imkanlar sunulacağını belirtti.

Ekonomi ve Finansın Atan Kalbi Türkiye

2002 yılı ile karşılaştırıldığı zaman içinde bulunduğumuz yılda fazlasıyla esnafın bu imkanlardan yararlandığını söylerken, katılım bankası kurulduğu andan itibaren faizin ortadan kalkacağını ve esnaflara yeni bir kapı açılacağını, böylelikle yeni bir alternatifin ortaya çıkmasıyla birlikte Türkiye’nin daha da gelişeceğini belirtti.

Ülkenin G20 dönem başkanlığı konusunda da değerlendirmelerini yapan Babacan, dünyadaki ekonominin %85’lik büyük bir bölümünü oluşturan başkanlığını artık Türkiye’nin yapmasını beklediğini söyledi.

Dünya ekonomi ve finans gündemini belirleyecek olan ülkemiz, gelişmelere yön verecek diyen Babacan, Türkiye’nin bu yıl ekonomi ve finans konusunda merkez konumda yer alacağını ifadelerine eklemiş oldu.

Diğer Haberler