Halk Bank’tan düşük faizli kredi müjdesi! Başvurular başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin duyurduğu “Kredi Garanti Fonu” destek paketi bu hafta devreye girdi. Fonun devreye girmesinin ardından Halk Bank düşük faizli kredi açıklamasında bulundu.
26 Şubat 2022 Cumartesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı 60 milyar TL’lik yeni bir destek fonunu devreye aldı. Kredi Garanti Fonu (KGF) ismi verilen paketin devreye girmesiyle birlikte Halk Bank’tan açıklama geldi. Halk Bank Genel Müdür Arslan tarafından yapılan açıklamada “2021’de yaklaşık 250 bin esnafımıza Hazine destekli 33 milyar TL’lik esnaf kredisi sağladık. 2022’de en az 30-35 milyar TL’ye varan ilave kredi imkânı sunacağız” ifadeleri kullanıldı.

60 MİLYAR TL’LİK KREDİ

Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan daha sonra ayrıntılarını Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin açıkladığı KGF’nin devreye girdiği duyuruldu. KGF kapsamında esnafa 60 milyar TL’lik kredi kullanımı sağlanacak. Başvurular ise geçtiğimiz günlerde başladı.

-Kredi Garanti Fonu kapsamında KOBİ ve KOBİ dışı işletmeler yatırıma bağlı harcamalarında kullanabileceği Yatırım Destek Paketi'nden 120 aya kadar vade ile yararlanabilecek.

-Kredi üst limiti KOBİ'ler için 35 milyon lirayı bulurken, KOBİ dışı işletmeler de 100 milyon liraya varan miktarlarda kredi kullanabilecek.

-Kadın girişimci KOBİ'ler yüzde 90, diğer KOBİ'ler yüzde 85, KOBİ dışı işletmeler ise yüzde 80 düzeyindeki kefalet oranlarından faydalanabilecek.

HALK BANK’TAN KREDİ AÇIKLAMASI

KGF ile ilgili açıklamalarda bulunan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, esnaflara en az 30-35 milyarlık kredi imkânı sunacaklarını açıkladı. Arslan, "2021'de yaklaşık 250 bin esnafımıza Hazine destekli 33 milyar TL'lik esnaf kredisi sağladık. Bunun faiz oranları çok caziptir. 2022'de de en az 30-35 milyar TL'ye varan ilave kredi imkânı sunacağız" açıklamasında bulundu.

KGF’YE TALEP YOĞUN

KGF destek paketi başvurularının artığını belirten Arslan, şöyle konuştu: "Güzel bir ürün oldu. Çok ciddi talep var. Kısa sürede 60 milyar TL'nin tükeneceğini tahmin ediyorum. Hazine Bakanlığı'nın belki yine vereceği ilave katkılarla ekonomimize ciddi bir destek sağlanmış olacak. Bankamız özelinde birkaç günde 10 milyar TL'ye yakın bir talep var."

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler