Halkbank Türkiye İran Ticaretinde Aktif Rol Oynuyor

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Halkbank'ın aracılık ettiğini belirterek, “İran'ın Türkiye'de biriken paraları var. Petrol ve gaz aldığımız için. O paralardan bu ticareti Halkbank finanse ediyor.
24 Nisan 2014 Perşembe 11:08


Türkiye ve İran arasında yıllardan beri süre gelen kapsamlı bir ticaret ilişkisi var. Özellikle doğalgaz ve gaz üzerinden gerçekleştirilen bütün bu ticaret ilişkileri kapsamında ülkemizde İran adına yapılacak olan bütün finansal işlemleri Halk Bankası üstleniyor. İran’ın biriken parasını ve diğer her türlü para akışını tek başına sağlıyor.

Ancak bakanlıktan ve İran tarafından istenilen şey ise daha fazla bankanın bu konu hakkında duyarlılık göstererek hizmete katkı sağlaması. Gelişen ticaret hacmine uygun olarak bu isteği yapan etkililer her türlü hizmeti BM kurallarına uygun bir biçimde gerçekleştiriyor. Nükleer çalışmalar dolayısı ile İran’a uygulanan ambargoların kalkması ile birlikte Japonya gibi birçok büyük girişimci devlet olaya dâhil oldu.
Türkiye ise ilk olarak 1.2 milyor dolar gibi bir ticaret hacmi ile İran’la bağlantı kurmuştu. Günümüzde ise bu rakam 14.6 miyara ulaştı. Belirtilen açıklamalarda ise bu hacmin daha da arttırılması ve rakamın 30 milyar dolar ve üzerine çıkarılması ön görülüyor. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler